BILANCES JURIDISKIE PADOMI MARTĀ

Iedzīvināt likumu

Ik gadu Augstākā tiesa rīko plēnumu, lai atskatītos uz aizvadītā gada darba rezultātiem. Plēnumā piedalās senatori, kuri skata administratīvās lietas, civillietas un krimināllietas. Šogad attālināti plēnuma dalībniekus uzrunāja jaunieceltā tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere, norādot, ka tiesnešiem ir brīnišķīgs uzdevums – risinot individuālus tiesisku strīdus, viņi iedzīvina likumus konkrētās tiesiskās situācijās. Arī Augstākās tiesas priekšsēdētājs Aigars Strupišs atzina, ka katram spriedumam jābūt kā atbildei uz kādu tiesību jautājumu, tāpēc jo īpaši uzsvēra tiesnešu lomu tiesas procesā. Savukārt ģenerālprokurors Juris Stukāns vērsās pie senatoriem, norādot, ka tiesnesim jābūt aktīvam taisnīguma nodrošinātājam, lai pēc sprieduma sabiedrībai nerastos šaubas, vai lieta izspriesta taisnīgi.

Mūsu tiesu sistēmā Senāts kā augstākā tiesu instance ir justīcijas flagmanis, tam ir īpaša loma šo tiesību jautājumu risināšanā, un ne katra pārsūdzība tiek pieņemta izskatīšanai. Kāpēc vairāk nekā divas trešdaļas civillietu netiek cauri tā dēvētajam kasācijas sūdzību filtram, skaidrojām numura intervijā, uzklausot Senāta Civillietu departamenta priekšsēdētāju Normundu Salenieku.

Ne vienmēr ir viegli izburties cauri tiesu spriedumiem, kuri ir izklāstīti nereti uz vairāk nekā desmit lappusēm, tāpēc to galveno esenci palīdz saskatīt pieredzējuši juristi – mūsu žurnāla rakstu autori. Šajā numurā varat iepazīties ar apskatu par Eiropas Savienības Tiesas atziņām publisko iepirkumu jomā, kā arī darba tiesisko attiecību un nodarbinātības jomā. Turpinām arī publicēt ieskatu Senāta spriedumos, kuros izvērtēti aktuāli darba strīdi.

Lai nenonāktu līdz nepieciešamībai vērsties tiesā, ikvienam ir labi jāpārzina regulējums, kas attiecas uz konkrēto darbības jomu. Komersantiem piedāvājam iepazīties ar jaunāko Komerclikuma regulējumu, kas stāsies spēkā šovasar, tāpat izmaiņas sagaidāmas arī patērētāju tiesību nodrošināšanā. Lai darbīgs pirmais pavasara mēnesis!

Vineta Vizule,

Bilances Juridiskie Padomi redaktore

MARTA NUMURA SATURS

 

Interesenti var izvēlēties, kā abonēt un lasīt žurnālu BILANCES JURIDISKIE PADOMI – to iespējams saņemt gan drukātā veidā savā pastkastītē, gan lasīt e-vidē portālā tiešsaistē, gan izvēlēties JURISTA komplektu vai Bilances Zelta komplektu, kam arī iespējams gan papīra, gan elektroniskais formāts. Uzziniet vairāk, kādas iespējas piedāvā katrs no variantiem!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *