BILANCES JURIDISKIE PADOMI JŪLIJĀ

Atvaļinājums ir jāizmanto!

Sagaidīts vasaras karstākais mēnesis, kad daudzi strādājošie dodas atvaļinājumā. Tomēr ne mazums ir arī darbaholiķu, kuri no brīvdienām un atvaļinājumiem mēģina izvairīties. Darba devējam tad attiecīgi jāmudina censoņus tomēr izmantot Darba likumā noteiktās tiesības – pilnvērtīgi atpūsties un uzkrāt enerģiju jaunajam darba cēlienam. Ja tomēr neizdodas pierunāt doties atpūtā, tad jābrīdina, ka var neatgriezeniski zaudēt arī atvaļinājuma kompensāciju.

Tiesu praksē, kas aplūkota šī žurnāla numura lappusēs, izskatīts strīds, vai par gadiem ilgi neizmantoto atvaļinājumu kompensācija pienākas darbiniekam, kurš vienlaikus ir arī kapitālsabiedrības valdes loceklis un dalībnieks. Saprotams, ka šie dubultie pienākumi – darba devēja un darba ņēmēja statusa apvienošana – neļauj atslābt, jo arī vasarā kādam jāvada uzņēmumu. Tomēr tiesa norādījusi, ka tieši uzņēmuma vadības pienākums ir gādāt, lai darbinieki izmantotu atvaļinājumu. Tātad valdes loceklim, kurš vienlaikus ir arī darba attiecībās ar pašam piederošo uzņēmumu, tas bija jāievēro. Attiecīgi viņam bija jāņem vērā, ka, apzināti neizmantojot atvaļinājumu, nevarēs cerēt uz kompensāciju, izbeidzot darba attiecības.

Nereti tieši tiesu prakse sniedz atbildes uz jautājumiem, kuras nespējam izlobīt no likumu sarežģītākajām normām. Tiesas arī piemēro sodus, kas attur no turpmāk līdzīgu pārkāpumu izdarīšanas pat tos, kas tiesas procesā nav bijuši iesaistīti. Pagaidām vēl nav izveidojusies stabila tiesu prakse attiecībā uz pret Krieviju un Baltkrieviju vērsto sankciju pārkāpšanu. Sarunā ar Finanšu izlūkošanas dienesta pārstāvi skaidrojām, kā praktiski ievērot un izpildīt likuma normas, ja zinām, ka sankcionētās personas mēdz slēpt savu saistību ar tām piederošiem uzņēmumiem. Savukārt apskatā par jaunākajiem grozījumiem nodokļus regulējošā likumā uzzināsit, kā turpmāk nodokļu administrētāji veiks nodokļu nomaksas kontroli un attiecīgās pārbaudes.

 

Vineta Vizule,

Bilances Juridiskie Padomi redaktore

JŪLIJA NUMURA SATURS

Interesenti var izvēlēties, kā abonēt un lasīt žurnālu BILANCES JURIDISKIE PADOMI – to iespējams saņemt gan drukātā veidā savā pastkastītē, gan lasīt e-vidē portālā tiešsaistē, gan izvēlēties JURISTA komplektu vai Bilances Zelta komplektu, kam arī iespējams gan papīra, gan elektroniskais formāts. Uzziniet vairāk, kādas iespējas piedāvā katrs no variantiem!

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *