BILANCES JURIDISKIE PADOMI APRĪLĪ

Kopsavilkums 2022. gadam

Daudzas valsts iestādes jau publicējušas pārskatus par 2022. gada darbības rezultātiem. Aizvadītais gads bija gan emocionāli, gan finansiāli smags, ko var skaidrot gan ar Covid–19 pandēmijas izraisītajām sekām, gan Krievijas uzsākto agresīvo karu Ukrainā. Šādos nelabvēlīgos apstākļos uzņēmējiem neklājas viegli, piemēram, Maksātnespējas kontroles dienests 2022. gada darbības pārskatā ziņo, ka pieaudzis gan juridiskās personas maksātnespējas procesu, gan ierosināto tiesiskās aizsardzības procesu skaits. Tomēr daudzi kreditori atteikušies saskaņot uzņēmuma tiesiskās aizsardzības procesa pasākumu plānu. Analizējot konkrētus gadījumus, konstatēts, ka „tiek nobēdzināta parādnieka manta, notikusi uzņēmuma pāreja, parādnieks tīši novests līdz maksātnespējai, līdz ar to maksātnespējas procesā norit garas tiesvedības un kriminālprocesi, kā arī mantas, ko atsavināt kreditoru labā, nav”.

Pārskatu par 2022. gadu publiskoja arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), norādot, ka pērn uzsāktie 32 kriminālprocesi visbiežāk saistīti ar kukuļņemšanu un noziedzīgu darbību rezultātā iegūtu līdzekļu legalizāciju.

Biežāk izmeklētais noziedzīgais nodarījums ir dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana un kukuļdošana. Iezīmējusies arī negatīva tendence – pieaug to juridisko personu skaits, kuru interesēs īstenota valsts amatpersonu kukuļošana Latvijā un ārvalstīs.

Iespējams, ka šādos juku laikos savu savu izdevīgumu saskata negodprātīgi ļaudis, tāpēc aicinājām uz sarunu KNAB amatpersonas, lai runātu par to, kā ikdienā atpazīt korupciju, kura Latvijai nav ļāvusi panākt ekonomisko izrāvienu un gan jau arī būs šķērslis valdības pieteiktajai ekonomiskajai transformācijai. Savukārt drīzumā stāsies spēkā Korporatīvās ilgtspējas ziņošanas direktīva un no tās izrietošie ilgtspējas ziņošanas standarti, kas mudinās komersantus paraudzīties vēl uz daudziem citiem riskiem, kas apdraud uzņēmuma dzīvotspēju. Gribas cerēt, ka grāmatvežu saime ir pirmā, kas, gatavojot finanšu pārskatus par 2022. gadu, pamanīs un brīdinās, ja komercdarbībā kaut kas sāk noiet greizi.

Vineta Vizule,

Bilances Juridiskie Padomi redaktore

 

Interesenti var izvēlēties, kā abonēt un lasīt žurnālu BILANCES JURIDISKIE PADOMI – to iespējams saņemt gan drukātā veidā savā pastkastītē, gan lasīt e-vidē portālā tiešsaistē, gan izvēlēties JURISTA komplektu vai Bilances Zelta komplektu, kam arī iespējams gan papīra, gan elektroniskais formāts. Uzziniet vairāk, kādas iespējas piedāvā katrs no variantiem!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *