ŽURNĀLS BILANCE SEPTEMBRĪ

Sankcijas, digitalizācija un citi faktori ietekmē dzīvi katru dienu

Šajā numurā, kā jau tas ir parasti, risinām mums visiem svarīgas tēmas, pārrunājam ar ekspertiem, dalāmies pieredzē.

Nenoliedzami biznesa digitalizācija skar mūs visus. Mainoties biznesa videi, arī speciālistiem jābūt gataviem šādām pārmaiņām, tai skaitā arī grāmatvedības sfērā strādājošajiem. Šobrīd notiek pamatprasmju maiņa, kad daļu no līdzšinējiem darbiem, ko veica cilvēks, pārņem tehnoloģijas. Toties parādīsies jaunas prasmes un iemaņas. Viena no tām — kā saintegrēt ierīces, izdomāt risinājumus jaunas vērtības radīšanai. Grāmatveži ir pieraduši visu laiku mācīties un apgūt jaunas prasmes.

Uzņēmējdarbībā sankciju riska pārvaldīšana vienmēr ir bijusi svarīga, bet tagad tas ir īpaši aktuāls jautājums. Atbildot uz militāro uzbrukumu Ukrainai, šogad attiecībā uz Krieviju ir ieviestas bezprecedenta sankcijas — gan tvēruma, gan daudzuma ziņā.  Vienlaikus ir paplašināts Eiropas Savienības sankciju režīms pret Baltkrieviju. Tas ietekmē darījumu partneru pārbaudi un ne tikai.

Ārkārtējās situācijas laikā bija pieejami valsts pabalsti, tika ierobežotas iespējas kreditoriem iesniegt maksātnespējas procesa pieteikumu pret parādnieku debitoru, tomēr dzīvē daudzi uzņēmumi dažādu faktoru ietekmē ir nonākuši finansiālās grūtībās, un viens no risinājumiem vai vismaz kā palīgs uz laiku varētu būt tiesiskās aizsardzības process.

Lielākajā daļā uzņēmumu krājumi veido būtisku apgrozāmo līdzekļu daļu. Atkarībā no uzņēmuma darbības veida krājumu struktūra ir atšķirīga, tomēr svarīgi savlaicīgi un precīzi uzskaitīt krājumu rašanos un kustību. Uzņēmumā jānodrošina krājumu saglabāšana un kontrole, maksimāli novēršot krājumu zudumus, bojāšanos un piesavināšanās iespējas.

Izdevumi, kas ir saistīti ar uzņēmuma saimniecisko darbību, nav apliekami ar uzņēmumu ienākuma nodokli un nav uzskatāmi par nosacīti sadalīto peļņu UIN likuma ietvaros. Savukārt par izdevumiem, kas nav saistīti ar uzņēmuma saimniecisko darbību, ir jāmaksā UIN. Par šiem un daudziem citiem jautājumiem lasiet šajā žurnāla numurā!

Vita Zariņa,

žurnāla BILANCE galvenā redaktore

REDKOLĒĢIJA

Linda Miezīte, SIA Finanšu kompānija Mensarius, SIA Mensarius un SIA Grāmatvedība biznesam valdes priekšsēdētāja, praktizējoša konsultante un pasniedzēja nodokļu, grāmatvedības un juridiskos jautājumos, uzņēmējdarbības formas izvēlē.

AKTUALITĀTE: Grāmatvežiem, uzņēmumu vadītājiem jāpievērš uzmanība augustā ieviestajām izmaiņām Darba likumā. Būtiski grāmatvedim aplūkot darba līgumus — vai ir norādītas minimālās stundas darba līgumā, ko garantē uzņēmums, ja ir nepilns darba laiks un stundu likmes apmaksa?

Neapliekamā minimuma izmaiņas, kas jāaktualizē grāmatvedības sistēmās, aprēķinot algas par augustu.

 

Maija Grebenko, praktizējoša grāmatvede.

AKTUALITĀTE: Man kā «pieredzējušai» pensionārei patlaban vissvarīgākā aktualitāte ir pensijas indeksācija. Domājams, tas ir svarīgi arī gandrīz pusmiljonam Latvijas iedzīvotāju. No šīs ziņas izriet nākamā aktualitāte — tiek gatavoti iesniegšanai Saeimā priekšlikumi par iespēju piešķirt VID tiesības «interesēties», kāpēc uzņēmums atļaujas maksāt darbiniekiem mazāk par nozarē esošo vidējo algu. Izbrīnu rada neizpratne: no vienas puses, uzskatām, ka pensijas ir mazas, no otras — ka šāda rīcība ir nepamatota.

 

Inguna Leibus, ekonomikas doktore, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Grāmatvedības un finanšu katedras profesore, daudzu zinātnisku un praktisku rakstu autore, sagatavojusi vairākas mācību grāmatas.

AKTUALITĀTE: Aicinājums grāmatvežiem — lūdzu, palīdziet autoriem saprast izmaiņas, kas stāsies spēkā nākamajā gadā, lai viņi varētu laikus izspriest, vai reģistrēt saimniecisko darbību vai turpmāk arī no honorāra maksāt nodokļus kā no darba samaksas! Ja autors izvēlēsies reģistrēt saimniecisko darbību — vai uzskaitīt faktiskos izdevumus vai piemērot izdevumu normu, varbūt izvēlēties mikrouzņēmumu nodokli.

 

Lilita Beķere, SIA Numeri vadītāja un partnere.

AKTUALITĀTE: Attālinātā darba iespēja ir ieviesusi korekcijas arī grāmatvežu ikdienas dzīvē. Daudzi uzņēmumi ir sapratuši, ka grāmatvedis var strādāt arī attālināti. Tas nozīmē, ka daudzi procesi uzņēmuma darbībā var tikt digitalizēti un grāmatvežiem jābūt gataviem pieņemt jaunos spēles noteikumus. Grāmatveža profesija pašlaik piedzīvo kardinālas pārmaiņas, un pastāvēs tas, kas mainīsies.

Sigita Keiša, grāmatvedības aģentūras Kamelota vadītāja, īpašniece.

AKTUALITĀTE: Ar likumprojektu paredzēts jauns nodokļu administrācijas pārbaudes veids — nodokļu kontrole. Tiem, kuriem algas (stundu skaits, stundas tarifa likme) būs zem vidējās nozarē, reģionā vai profesijā, VID var sūtīt brīdinājumu par nenomaksātiem nodokļiem.

BILANCES septembra numurā lasiet

SEPTEMBRA NUMURA SATURS

Lasīt elektroniski E-BILANCI un ARHĪVU  

Abonenti var lasīt žurnāla nozīmīgākos rakstus arī portālā BilancePLZ, saglabāt tos ar grāmatzīmi savā portāla profilā, sašķirot pa mapēm, kas izveidotas pēc pašu ieskatiem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *