ŽURNĀLS BILANCE OKTOBRĪ

Apsveicu visus ar jauno Saeimu!

Vēlēšanas ir beigušās, dalība tajās labāka nekā iepriekšējās, kas noteikti vērtējams pozitīvi — esam kļuvuši apzinīgāki. Kā jau vienmēr, ir tādi, kas apmierināti ar rezultātu, un tādi, kuri nav, bet, kādi ir vēlētāji, tāda ir Saeima. Paši ievēlējām, un nav ko čīkstēt! Atliek jaunajai Saeimai novēlēt ražīgu darbu tautas labā.

Bet mēs turpinām savu iesākto darbu un informējam jūs par aktualitātēm grāmatvedībā, nodokļos un finansēs. Šajā numurā varēsiet lasīt par grāmatvedības uzskaiti dzīvokļu biedrībās. Par šo tēmu saņēmām vairākus jautājumus, tāpēc likās, ka vieglāk atbildēt ar veselu rakstu, nekā skaidrot pa mazam gabaliņam. Tāpat interesants un aktuāls temats ir par gada pārskatu termiņiem nākotnē, posteņu periodizāciju un VSAOI dažādās situācijās. Turpinām tematu par tiesiskās aizsardzības procesu, kas bija iesākts iepriekšējā numurā, par ziedojumu ietekmi uz UIN un citiem jautājumiem.

Šoreiz piedāvājam veselas trīs intervijas. Sarunā ar Lilitu Beķeri spriežam par grāmatveža lomu un darbu uzņēmumā un to, ka vispirms jāparūpējas par sevi, kas man likās īpaši vērā ņemams fakts. Vēl intervija ar Santu Graiksti par problēmām un risinājumiem viesmīlības nozarē. Valērija Lieģe savukārt intervijā uzsver, ka krīzes laiks ir vislabākais lieliem pirkumiem. Kāpēc tas tā ir, lasiet intervijā!

Vita Zariņa,

žurnāla BILANCE galvenā redaktore

REDKOLĒĢIJA

Maija Grebenko, praktizējoša grāmatvede.

AKTUALITĀTE: Pēdējā laikā medijos parādās daudz informācijas par VID piešķirto nodokļu maksāšanas pagarināšanu grūtībās nonākušajiem uzņēmumiem. Ja starp parādiem ir arī VSAOI, tad pensijas vecumu sasniegušās personas ir pakļautas riskam par pensijas piešķiršanu vai par tās apmēru. Labā ziņa — problēma tiek risināta.

 

Inguna Leibus, ekonomikas doktore, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Grāmatvedības un finanšu katedras profesore, daudzu zinātnisku un praktisku rakstu autore, sagatavojusi vairākas mācību grāmatas.

AKTUALITĀTE: Ikvienam pašnodarbinātajam, individuālajam komersantam, zemnieku vai zvejnieku saimniecības īpašniekam, kurš maksā VSAOI pats par sevi, jāņem vērā, ka samaksātās pašnodarbinātā VSAOI nav saimnieciskās darbības izdevumi! Vienkāršā ieraksta grāmatvedībā tās reģistrējamas kā izdevumi, kas nav attiecināmi uz nodokļu aprēķināšanu Saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāla 23. ailē (MK 31.05.2022. noteikumi Nr. 322, 20.23. p.); divkāršā ieraksta grāmatvedībā — atsevišķos grāmatvedības kontos, kas nav saimnieciskās darbības izdevumu uzskaites konti (MK 1.03.2022. noteikumi Nr. 145, 52. p.).

 

Linda Miezīte, SIA Finanšu kompānija Mensarius, SIA Mensarius un SIA Grāmatvedība biznesam valdes priekšsēdētāja, praktizējoša konsultante un pasniedzēja nodokļu, grāmatvedības un juridiskos jautājumos, uzņēmējdarbības formas izvēlē.

AKTUALITĀTE: Svarīgi uzņēmumu vadībai un grāmatvežiem laikus apgūt jaunas lietas — nodokļu piemērošanu pārrobežu darījumos un digitālajā vidē. Izprast darījuma būtību — kas, cik, kur, kad, kā, kāpēc? Ja saņemam atbildes uz šiem jautājumiem, ir lielāka skaidrība par darījumu, piemērojamajiem nodokļiem.

 

Sigita Keiša, grāmatvedības aģentūras Kamelota vadītāja, īpašniece.

AKTUALITĀTE: Līdz šim no apmēram 6000 uzņēmumu, kas reģistrējuši grāmatvedības ārpakalpojumus, tikai ap 700 ir reģistrējuši licences, līdz ar to grāmatvedības pakalpojumu uzņēmumu licencēšana ir viena no aktuālajām problēmām.

 

Lilita Beķere, SIA Numeri vadītāja un partnere.

AKTUALITĀTE: Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācija un Zvērinātu revidentu asociācija kopīgi ir sagatavojušas un nosūtījušas vēstuli Finanšu ministrijai ar ierosinājumu pārcelt gada pārskatu sagatavošanas termiņu vismaz par vienu mēnesi, tas ir, vismaz līdz 31. maijam. Grāmatvežu un revidentu darba apjoms ir ļoti pieaudzis, un šis papildu darbs prasa vairāk laika resursu, lai sagatavotu kvalitatīvu gada pārskatu. Līdz 30. aprīlim to nav iespējams paveikt.

 

OKTOBRA NUMURA SATURS

Lasīt elektroniski E-BILANCI un ARHĪVU  

Abonenti var lasīt žurnāla nozīmīgākos rakstus arī portālā BilancePLZ, saglabāt tos ar grāmatzīmi savā portāla profilā, sašķirot pa mapēm, kas izveidotas pēc pašu ieskatiem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *