ŽURNĀLS BILANCE NOVEMBRĪ

2022. gads

Gatavojamies gada noslēgumam

Pēdējos gados gada pārskata iesniegšanas termiņš tika pagarināts par vairākiem mēnešiem, bet grāmatveži vēl joprojām ir pārslogoti, un tāpat ne visi laikus iesniedz pārskatus.

Šajā žurnāla numurā gribam noskaidrot, kāds tam ir iemesls un vai tiešām gada pārskati būtu jāiesniedz četrus vai septiņus mēnešus pēc pārskata perioda beigām, kā ir noteikts Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā.

Lai sagatavotu gada pārskatu, viens no svarīgākajiem jautājumiem ir pareizas periodizācijas piemērošana ieņēmumiem un izdevumiem, kā to prasa normatīvais regulējums. Kāpēc tas ir svarīgi, par to lasiet šajā žurnāla numurā.

Krāpnieciskas darbības internetā, vīrusi un citi apdraudējumi var ietekmēt ikvienu no mums. Tā kā grāmatvedība arvien vairāk pāriet uz digitālo vidi, tad e–vidē grāmatveži nav nošķirami no citiem uzņēmuma darbiniekiem, jo mums visiem ir kopējie apdraudējumi — pikšķerēšana, krāpniecība, datu izmānīšana, vīrusi u.c., kas ikdienā var ietekmēt gan uzņēmuma, gan indivīda drošību e–vidē. Digitālajai zināšanu bāzei visiem vajadzētu būt vienādā līmenī, tad kopējā modrība un aizsardzība būtiski palielinātos. Noteikti izlasiet interviju par būtisko šajā jomā!

Ļoti aktuāla šodien ārpakalpojumu grāmatvedības pakalpojumu sniedzējiem ir NILLTPFN un Sankciju likuma izpilde, tāpēc arī uzņēmumu grāmatvežiem ieteiktu par to izlasīt.

Daudz saistošas informācijas iegūsiet, lasot šo žurnāla numuru, tāpat, kā jau katru reizi, tajā atradīsiet atbildes uz mūsu lasītāju jautājumiem, kas noderēs ne tikai pašam jautātājam, bet plašākam lietotāju lokam.

Iesaku izlasīt par specifiskiem gadījumiem darba samaksas aprēķinā, darbībām tirdzniecības platformās, zemnieku saimniecību reorganizāciju un citiem jautājumiem.

Vita Zariņa,

žurnāla BILANCE galvenā redaktore

 

REDKOLĒĢIJA

Inguna LeibusInguna Leibus, ekonomikas doktore, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Grāmatvedības un finanšu katedras profesore, daudzu zinātnisku un praktisku rakstu autore, sagatavojusi vairākas mācību grāmatas

AKTUALITĀTE Sākot ar šā gada oktobri, mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājiem ir praktiska iespēja izmantot Mikrouzņēmumu nodokļa likuma 7.1 pantā un likuma «Par nodokļiem un nodevām» XVII nodaļā noteikto vienkāršoto nodokļa samaksas risinājumu, kas ir spēkā jau kopš pagājušā gada vidus. Lai to izmantotu, jāatver īpaši tam paredzēts saimnieciskās darbības ieņēmumu (SDI) konts.

Pašlaik gan šādu kontu var atvērt tikai AS «Industra Bank». Izmantojot šo iespēju, MUN maksātājam pašam nav jākārto nodokļu saistības, to viņa vietā dara kredītiestāde, SDI kontā rezervējot atbilstoši MUN likmei aprēķināto nodokli un pārskaitot to vienotajā nodokļu kontā. Šo kārtību ieteicams izmantot ikvienam, kam sagādā raizes MUN deklarēšanas un maksāšanas termiņu ievērošana, jo pati MUN aprēķināšana pašlaik ir ļoti vienkārša. MUN maksātājam, kas jau iepriekš reģistrējis saimniecisko darbību, ir iespēja uzsākt SDI konta lietošanu, sākot ar nākamo ceturksni pēc iesnieguma Valsts ieņēmumu dienestam, t.i., šajā gadījumā ar 2023. gadu, bet jaunam nodokļu maksātājam — līdz ar MUN maksātāja statusa iegūšanas dienu.

 

Maija Grebenko

Maija Grebenko, praktizējoša grāmatvede

AKTUALITĀTE Kā zināms, šogad ievērojami tika palielināts pensijām piemērojamais neapliekamais minimums. Jaunievēlētajai Saeimai būs jāpilda politiķu iepriekš neizpildītais solījums par piemaksu atjaunošanu pensijām. Problēma skar vairāk nekā 100 000 personu, kas pensionējās periodā no 2012. gada 1. janvāra (piemaksu nesaņem) un, protams, nākamos pensionārus.

 

Lilita Beķere, SIA Numeri vadītāja un partnere

AKTUALITĀTE Tuvojas gada noslēgums. Grāmatveži steidz sakārtot grāmatvedības kontus, lai, iesākoties jaunajam gadam, var ķerties klāt gada pārskatu gatavošanai. Ir iesniegts priekšlikums Finanšu ministrijā, lai pagarinātu gada pārskatu iesniegšanas
termiņu vismaz par vienu mēnesi, tas ir, līdz 31. maijam. Vai tas notiks, lems jaunā valdība.

 

Sigita KeišaSigita Keiša, grāmatvedības aģentūras Kamelota vadītāja, īpašniece

AKTUALITĀTE Grozījumi likumā «Par maternitātes un slimības apdrošināšanu», ar kuriem no 2023. gada 1. janvāra nolemts palielināt valsts atbalstu strādājošiem vecāku pabalsta saņēmējiem.

Vecāku pabalsts līdzšinējo 30% vietā tiks palielināts līdz 50% no piešķirtā pabalsta apmēra. Grozījumi attieksies uz tiem vecākiem, kuri ir nodarbināti un neatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā vai gūst ienākumus kā pašnodarbinātie.

 

NOVEMBRA NUMURA SATURS

Lasīt elektroniski E-BILANCI un ARHĪVU  

Abonenti var lasīt žurnāla nozīmīgākos rakstus arī portālā BilancePLZ, saglabāt tos ar grāmatzīmi savā portāla profilā, sašķirot pa mapēm, kas izveidotas pēc pašu ieskatiem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *