ŽURNĀLS BILANCE JŪNIJĀ

Kā dzīvosim šodien un rīt

Gada sākumā radās cerība, ka divu pēdējo gadu sarežģītā situācija drīz vien mainīsies, ierobežojumi tiks atcelti un varēsim atslābst un atgriezties pie iepriekšējās dzīves. Beidzot vebināri pārtaps par semināriem un būs sastopami «dzīvi» grāmatveži!

Tomēr — nav tik spīdoši.

Atmodās jau aizmirstā gripa, un nez no kurienes parādījās tālo senču bakas. Un ne tikai. Globālā mēroga problēmas, nežēlīgais karš, augsta inflācija, pasaules bada draudi… Protams, tas viss tiešā veidā skar arī Latviju. Kā mēs dzīvosim turpmāk — jau sākot ar šo rudeni? Kādus rēķinus saņemsim jūnijā par maiju, jo izbeidzās subsīdiju un atbalstu pasākumi? Pēdējie dati par inflāciju, bezdarba rādītāji, valsts parāds… Skumīgi. Nomāc nenoteiktības sajūta. No kā atteikties, cik daudz ierobežot patēriņu?!

Nujā, valstsvīri sola nākamgad palielināt minimālo mēneša algu, bet uzņēmējs, kam šī alga jānodrošina, papildu izdevumus iekļaus pašizmaksā. Vai kāds cer, ka gala produkta/pakalpojuma cena rezultātā kļūs konkurētspējīga? Vai kāds to pirks Latvijā vai ārvalstīs?

Uz papīra jau var visu uzrakstīt, visu sasolīt, pieņemt jaunus vai grozīt esošos normatīvos aktus. Tikai būtu labi pārliecināt tautu, ka solītāji droši zina, kur «paslēpušies» resursi, kas nodrošinās minēto procesu. Reāla nauda arvien neaug dārzā pat viskrāšņākajos augļu kokos…

Protams, šādas aktivitātes ir raksturīgas vēlēšanu gadam. Vai atkal kāpsim uz tiem pašiem grābekļiem: «kā var nesolīt» un «solītais vairākus gadus ir jāgaida»?

Vienlaikus mulsina ēnas ekonomikas pēdējie rādītāji: esam pārkāpuši iepriekš konstatētos! Vai kādam nesagribēsies turpināt stutēt šo rādītāju?

Situācija droši vien kļūs skaidrāka rudenī, kad ievēlēsim jaunu komandu, kad iesāks veidot nākamā gada budžetu. Vai jaunie tautas kalpi būs spējīgi realizēt gaišos nodomus? Vai atcerēsies savus solījumus? Vai patētiskā politiskā atbildība kādreiz pārtaps par reālu atbildību un nebūs nepieciešamības vairāku ministru rotācijai?

Tādējādi gada beigās būs zināmi turpmākās dzīves noteikumi. Vai varēsim ticēt, ka nodokļi netiks pacelti? Vai spēsim atmaksāt parādus? Kādi likumi, kādi nodokļi, kādas likmes būs jāpiemēro? Kādi pārskati tiks gaidīti no uzņēmējiem un fiziskajām personām? Vai tiks ieviesta kārtība par katras personas katra ienākuma eiro deklarēšanu? Jāteic, ka šāda ideja tika apspriesta. Citādi nav saprotams, kāpēc, paceļot degvielas cenu, automašīnu skaits uz ceļiem nav samazinājies.

Gaidot nākotni, saprotu vien to, ka darba mums (arī man) nebūs mazāk. Saprotu, ka šādos laikos mums jāturas kopā, jo beidzot ir atļauts pulcēties bez ierobežojumiem un būs iespējams apmainīties ne vien ar zināšanām, bet arī ar problēmām. Un tad mēs varēsim (mums nāksies) tās risināt.

Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore

JŪNIJA NUMURA SATURS 

Lasīt elektroniski E-BILANCI un ARHĪVU  

Žurnāla satura rādītājs skatāms šeit.

Abonenti var lasīt žurnāla nozīmīgākos rakstus arī portālā BilancePLZ, saglabāt tos ar grāmatzīmi savā portāla profilā, sašķirot pa mapēm, kas izveidotas pēc pašu ieskatiem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *