ŽURNĀLS BILANCE JANVĀRĪ

2023. ir atnācis!

Jaunais gads ir klāt, un tradicionāli to gaidām ar jaunu apņemšanos, ilgām pēc kaut kā, vēlmi gūt panākumus privātajā vai darba dzīvē. Es no visas sirds jums novēlu, lai tiešām piepildās viss, ko esat ieplānojuši, par ko esat sapņojuši. Bet svarīgākais, ko visiem novēlu, — lai mums visiem mierīgas un saulainas debesis!

Jaunā gada pirmais žurnāla numurs ir atnācis, lai atgādinātu par darāmajiem darbiem, pastāstītu, kā tos vieglāk un pareizāk risināt. Tāpēc šoreiz par tādām aktuālām tēmām gadumijas izdevumu sakarā kā dāvanu un reprezentācijas izdevumi. Ir laiks sākt gatavot uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarāciju, Darba likums arī aktuāls kā darba ņēmējam, tā darba devējam. E–adrese jau šobrīd visiem uzņēmumiem ir obligāta, par to žurnālā, kā arī citām svarīgām un aktuālām lietām.

Žurnālā atradīsiet gan pasaules grāmatvežu konferences aktualitāšu apskatu, gan arī īsu mūsu decembra konferences kopsavilkumu, kas sniegs priekšstatu par pārrunātām lietām un aktualitātēm. Gribu pateikties visiem konferences dalībniekiem, īpaši tiem, kuri piedalījās ar jautājumiem konferences ziņotājiem.

Nobeigumā gribu pateikt lielu paldies visiem, kuri ir abonējuši žurnālu Bilance, un tas nozīmē, ka mēs tiksimies katru mēnesi visa gada garumā. Uz sadarbību!

Vita Zariņa, Dr.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

REDKOLĒĢIJA

Inguna LeibusInguna Leibus, ekonomikas doktore, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Grāmatvedības un finanšu katedras profesore

AKTUALITĀTE MUN maksātāji, kas 2022. gadā ir reģistrēti PVN maksātāju reģistrā, no 2023. gada 1. janvāri zaudē MUN maksātāja statusu. Turpmāk viņiem katru ceturksni jāaprēķina un jāmaksā pašnodarbinātā VSAOI un reizi gadā — iedzīvotāju ienākuma nodoklis par ienākumiem no saimnieciskās darbības, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju kopā ar D3 pielikumu. Pirmajā gadā pēc statusa maiņas IIN avanss nav jāmaksā. Ja 2023. gadā PVN maksātāja statuss tiks zaudēts, tad atkārtoti par MUN maksātāju varēs reģistrēties, sākot ar 2024. gada 1. janvāri.

Ingrīda Lejniece, grāmatvedības ārpakalpojumu uzņēmuma IK Aprāni vadītāja, īpašniece

 

Ingrīda Lejniece, grāmatvedības ārpakalpojumu uzņēmuma IK Aprāni vadītāja, īpašniece

AKTUALITĀTE Svarīgi iepazīties ar likuma normām pirms darījuma veikšanas. Var būt situācijas, kad Pievienotās vērtības nodokļa likuma normas ir saistošas arī fiziskai personai, kura neveic saimniecisko darbību.
Piemēram, veicot jauna transportlīdzekļa iegādi Eiropas Savienības teritorijā, ir pienākums aprēķināt un samaksāt budžetā pievienotās vērtības nodokli. Jāvērtē, kas ir jauns transportlīdzeklis atbilstoši Pievienotās vērtības nodokļa likumam — sauszemes motorizētais transportlīdzeklis, kura motora tilpums ir lielāks par 48 kubikcentimetriem vai jauda ir lielāka par 7,2 kilovatiem un kurš paredzēts pasažieru vai preču pārvadāšanai, ja tas ir lietots mazāk par sešiem mēnešiem vai nobraucis mazāk par 6000 kilometriem.

Maija Grebenko

 

Maija Grebenko, praktizējoša grāmatvede

AKTUALITĀTE 2023. gada sākumā pēc valsts budžeta projekta apstiprināšanas tiek plānots sākt nodokļu politikas pārskatīšanas darbus. Panākta vienošanās un pieņemts lēmums tuvākajā laikā mainīt nodokļu politiku: nodokļus nepaaugstināt un turpmāk grozīt likumus ne biežāk kā reizi četros gados, lai situācija nodokļu vidē būtu stabila un uzņēmēji zinātu, ka nodokļi katru gadu nemainīsies.

Lilita Beķere, SIA Numeri valdes locekle

 

Lilita Beķere, SIA Numeri vadītāja un partnere

AKTUALITĀTE Ir sācies jauns gads. Grāmatvežiem atkal darba pilnas rokas, jo jāsāk gatavot gan gada pārskatus, gan citas atskaites par iepriekšējo gadu. Ir labi, ka likumdevējs vairs tik bieži nemaina likumus. Tas mums ļauj kaut mazliet uzelpot.

Sigita Keiša

 

Sigita Keiša, grāmatvedības aģentūras Kamelota vadītāja, īpašniece

AKTUALITĀTE Valsts ieņēmumu dienesta pamatojums par vidējām stundas tarifa likmēm, atsaucoties uz Centrālās statistikas pārvaldes datiem, neanalizējot uzņēmuma apgrozījuma apjomu, atrašanas vietu un darbības specifiku.

JANVĀRA NUMURA SATURS

Lasīt E-ARHĪVU  

LASĪT BILANCE PLZ

Abonenti var lasīt žurnāla nozīmīgākos rakstus arī portālā BilancePLZ, saglabāt tos ar grāmatzīmi savā portāla profilā, sašķirot pa mapēm, kas izveidotas pēc pašu ieskatiem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *