ŽURNĀLS BILANCE DECEMBRĪ

Digitalizācija un grāmatvedis

Ar katru dienu digitalizācija arvien vairāk ienāk mūsu dzīvē, un grāmatvedība nav izņēmums.

Tēma jauna, daudz nezināmu aspektu, tāpēc esam noorganizējuši tai veltītu konferenci, un gan jau pēc tam vēl rakstīsim un rakstīsim. Šajā žurnāla numurā vēl nevarējām atspoguļot galvenās konferences atziņas, bet noteikti tās būs lasāmas nākamajā. Cerams, konferences laikā būsiet uzdevuši jautājumus lektoriem, tad zināsim, par kurām tēmām jāprasa papildu skaidrojumi ekspertiem.

Šoreiz apskatīts vienmēr aktuālais par pamatlīdzekļiem un mazvērtīgo inventāru, kā arī grozījumi Publiskā iepirkumu likumā, interesants materiāls par PVN izkrāpšanu un nedienām muitā, nedrošiem debitoru parādiem, ārpakalpojuma grāmatvežu licencēšana, darba nespējas laika apmaksa un daudz citu svarīgu lietu.

Vita Zariņa,

žurnāla BILANCE galvenā redaktore

REDKOLĒĢIJA

Inguna LeibusInguna Leibus, ekonomikas doktore, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Grāmatvedības un finanšu katedras profesore, daudzu zinātnisku un praktisku rakstu autore, sagatavojusi vairākas mācību grāmatas

AKTUALITĀTE Līdz 15. decembrim ikvienam MUN maksātājam jāizlemj, vai saglabāt MUN maksātāja statusu arī nākamajā gadā vai atteikties no tā. Savukārt tie individuālie komersanti, IU īpašnieki vai saimnieciskās darbības veicēji jeb pašnodarbinātie, kuri maksā nodokļus vispārējā kārtībā, var apsvērt iespēju kļūt par MUN maksātāju. Ieguvums no tā ir vienkāršāka grāmatvedība, galvenokārt veicot saimnieciskās darbības ieņēmumu uzskaiti, jo MUN aprēķina 25% no ieņēmumiem (par ieņēmumiem virs 25 000 eiro gadā — 40%), neņemot vērā izdevumus. Savukārt pašnodarbinātā VSAOI un IIN aprēķinu aizvieto ļoti vienkāršs MUN aprēķins četras reizes gadā. Turklāt MUN aprēķinu un samaksu var uzticēt kredītiestādei, atverot īpašu saimnieciskās darbības ieņēmumu kontu. MUN maksātāja statuss varētu būt izdevīgs, ja ir nelieli saimnieciskās darbības izdevumi (apmēram līdz 20% no ieņēmumiem), t.i., galvenokārt pakalpojumu jomā, kā arī daļai autoratlīdzību saņēmēju. Lielākā daļa jeb 80% no samaksātā MUN tiek pārdalīta kā pašnodarbinātā VSAOI, tātad, jo lielāks MUN tiek samaksāts, jo labāka ir sociālā apdrošināšana. Izdarot izvēli, jāņem vērā arī tas, kā mainās IIN aprēķins darba samaksai, ja tāda tiek gūta paralēli saimnieciskajai darbībai, jo MUN maksātājs zaudē neapliekamo minimumu un atvieglojumus, pat ja tādi pienākas.

Maija Grebenko

 

Maija Grebenko, praktizējoša grāmatvede

AKTUALITĀTE Lai motivētu mazā biznesa veicējus maksāt nodokļus, mazinātu administratīvo slogu, ierobežotu ēnu ekonomiku u.tml., sen tika solīts izstrādāt un ieviest vienkāršotu nodokļa samaksas risinājumu, izmantojot saimniecisko darījumu ieņēmumu kontu (SDI konts). Šāds termins un darbības ar to vienlaikus parādījās divos likumos: «Par nodokļiem un nodevām» un MUN likumā 2021. gada vidū. Tomēr maza apgrozījuma dēļ kredītiestādes nesteidzās piedāvāt šādu pakalpojumu, bija arī citi iemesli, kas traucēja konta ieviešanu.
Iespējams, bija par maz skaidrojumu par SDI konta lietošanu un tā priekšrocībām.
Domājams, pašreiz var sākt analizēt šo situāciju, jo vairāk tāpēc, ka ir «doma» šādu režīmu turpmāk piemērot ne tikai MUN maksātājiem.

Sigita Keiša

 

Sigita Keiša, grāmatvedības aģentūras Kamelota vadītāja, īpašniece

AKTUALITĀTE No 01.01.2023. minimālā alga būs 620 eiro. Atsaucoties uz šo, tas nepadara sabiedrību turīgāku, jo palielinās cenas, izmaksas un nodokļu slogs. Neapliekamā minimuma palielināšana celtu sabiedrības turību.

 

 

Lilita Beķere, SIA Numeri vadītāja un partnere

AKTUALITĀTE Ārpakalpojuma grāmatvežiem ar steigu vajadzētu licencēties, jo 8. novembrī stājās spēkā NILLTPFN likuma grozījumi, kuri nosaka, ka, sākot ar 01.07.2023., VID varēs apturēt grāmatvedības pakalpojumu sniedzēja saimniecisko darbību, ja tam nebūs licences.

 

 

Ingrīda Lejniece, grāmatvedības ārpakalpojumu uzņēmuma IK Aprāni vadītāja, īpašniece.

AKTUALITĀTE Var būt situācijas, kad Pievienotās vērtības nodokļa likuma normas ir saistošas arī https://www.plz.lv/bilances-decembra-numura-lasiet-2/fiziskajai personai, kura neveic saimniecisko darbību.https://www.plz.lv/bilances-decembra-numura-lasiet-2/
Piemēram, piegādājot kokmateriālus vai pārdodot ciršanas tiesības, var būt pienākums reģistrēties VID pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistrā un samaksāt nodokli budžetā. Jāvērtē — vai tas būs vienreizējs darījums vai sistemātiska, pastāvīga darbība par atlīdzību. Sistemātiska darbība — vismaz divi darījumi 12 mēnešu periodā, tātad atbilstoši Pievienotās vērtības nodokļa likumam fiziska persona veic saimniecisko darbību. Sasniedzot apliekamo darījumu slieksni 40 000 eiro, būs jāreģistrējas.

DECEMBRA NUMURA SATURS

Lasīt E-BILANCI un ARHĪVU  

LASĪT BILANCE PLZ

Abonenti var lasīt žurnāla nozīmīgākos rakstus arī portālā BilancePLZ, saglabāt tos ar grāmatzīmi savā portāla profilā, sašķirot pa mapēm, kas izveidotas pēc pašu ieskatiem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *