BILANCES JURIDISKIE PADOMI NOVEMBRĪ

Risinājums ir viens

Sagaidīts salnu mēnesis, un, plānojot oktobra sākumā nu jau 101. žurnāla numuru, nevarējām iedomāties, kā mainīsies dzīve Latvijā. Atkal valstī ir ārkārtējā situācija, valdības noteiktā mājsēde ar komandantstundu, taču tas viss būtu salīdzinoši vēl pieciešams, ja vien sabrukuma priekšā nebūtu valsts veselības aprūpes sistēma. Līdz ar to apdraudēta ir ikkatra veselība. Nav jāinficējas ar bīstamo Covid-19 vīrusu, lai par to pārliecinātos. Pietiek, ja nepieciešams saņemt zāļu recepti – telefoniski ģimenes ārsts nav sazvanāms vairāku stundu garumā, jo viņam jāapzvana vīrusa skartie.

Savukārt darba devējiem un darba ņēmējiem sarežģījumus nu raisīs cits aktuāls jautājums – ko ārkārtējā situācijā iesākt ar tiem, kuri atsakās vakcinēties, bet viņu darbs saistīts ar klientu apkalpošanu, cita veida kontaktēšanos ar līdzcilvēkiem. Pagaidām vēl nav tapis skaidrs, kā šos jautājumus risināt darba tiesisko attiecību sakarā. Kā norāda Valsts darba inspekcija, valdības 2021. gada 8. oktobra rīkojumā Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” vai Ministru kabineta 2021. gada 21. septembra noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” netiek regulēti jautājumi par darba tiesisko attiecību izbeigšanu, līdz ar to darbu var uzteikt tikai Darba likumā noteiktajos gadījumos un kārtībā. Savukārt atstādināšana no darba ir darba devēja tiesība, un darba devējam noteiktās situācijās šāda atstādināšana ir jāveic kā pienākums. Atstādināšana no darba ir regulēta Darba likuma 58. pantā, un tas piemērojams situācijās, ja darbinieka neatstādināšana no darba var kaitēt viņa paša vai trešo personu drošībai un veselībai. Atstādināšanai no darba ir termiņa ierobežojumi, un vispārējā situācijā ir aizliegts atstādināt darbinieku ilgāk par trim mēnešiem.

Taču kurš turpmāk veiks nevakcinētā pienākumus uzņēmumā, kurp dosies cita darba meklējumos nevakcinētais? Risinājums ir tikai viens – vakcinēties, lai neapdraudētu citus un, galvenais, pasargātu pats sevi!

Vēl ieteikums: ABONĒJIET žurnālu nākamajam periodam, lai sekotu līdzi juridiskajiem risinājumiem kā darba tiesiskajās attiecībās, tā nodokļu, iepirkumu, konkurences u.c. komercdarbībā svarīgo tiesību īstenošanā!

Vineta Vizule,
žurnāla Bilances Juridiskie Padomi redaktore

NOVEMBRA NUMURA SATURS

JURISTA KOMPLEKTS 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *