BILANCES JURIDISKIE PADOMI NOVEMBRĪ

Digitālās atbildības nasta

Mūsdienās komersantu ikdiena vairs tikpat kā nav iedomājama bez digitālās vides. Ar globālā tīmekļa palīdzību gan sazināmies, gan tirgojam preces un pakalpojumus, gan atskaitāmies nodokļu administrētājiem. Tāpēc šai numurā uz sarunu aicinājām Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu kontroles pārvaldes Elektroniskās komercijas kontroles un analīzes nodaļas vadītāju, lai uzzinātu, kā tad notiek elektroniskajā komercijā iesaistīto uzraudzība no valsts puses. Izrādās, nodokļu administrācija labi redz, pie kuriem tirgotājiem aizplūst nauda no mūsu banku izsniegtajām maksājumu kartēm. Tāpēc velti cerēt, ka nodokļu maksātājam izdosies palikt nepamanītam interneta dzīlēs.

Turklāt elektroniskajā komercijā jauni pienākumi ir arī attiecībā uz grāmatvedību – jārūpējas, lai tiktu uzglabāti ne vien grāmatvedības dokumenti, bet arī visa elektroniskā informācija, kura ietekmē nodokļu aprēķinu un nomaksu, tajā skaitā informācija par preču pirkuma vai pakalpojuma darījuma pasūtījumu un apstiprinājumu, par samaksu un samaksas pakalpojumiem utt. Turklāt jāglabā tā, lai vajadzības gadījumā nodokļu administrācijai būtu iespējams to nolasīt no attiecīgā datu nesēja. Jāielāgo arī, ka šādi jāglabā elektroniskā informācija ne tikai par izpildītajiem pasūtījumiem, bet arī par neizpildītajiem vai atceltajiem.

Atbildība par grāmatvedības kārtošanu gulstas uz uzņēmumu īpašniekiem, tāpēc skaidrojam, kā no  valdes locekļa atbildības skatupunkta vērtējama biznesa lēmumu pieņemšana. Un, gan jau arī šai rakursā skatot, var atrast, kā uzņēmēja atbildība izpaužas par to, kas saistībā ar komercdarbību notiek digitālajā vidē.

Vēl piebilde – žurnālu var lasīt arī digitāli un abonēt digitāli BILANCE PLZ portālā www.plz.lv.

Vineta Vizule, žurnāla Bilances Juridiskie Padomi redaktore

ABONĒT ŽURNĀLU

ABONĒT JURISTA KOMPOLEKTU

 

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *