ŽURNĀLS BILANCE MARTĀ

Digitalizācija — zaļāk un ērtāk!

Arī grāmatvedība straujiem soļiem dodas digitalizācijas virzienā. Mums ir daudz uzņēmumu, kuri jau dzīvodigitalizācijā, tomēr arī ļoti daudz ir tādu, kuri gribētu, bet īsti nezina, ko darīt un kādi ir risinājumi. Tāpēc centīsimies rakstīt un stāstīt par digitalizācijas piedāvātajām iespējām.

Par grāmatvedības dokumentu glabāšanu papīra formātā viss jau ir zināms. Salīdzinoši jauns dokumentu glabāšanas veids ir glabāšana elektroniskā vidē — datorā, cietajā datu nesējā vai digitālā formātā jeb e–vidē. Lai dokumentus varētu glabāt elektroniskā vidē, tie vispirms jāpārvērš formātā, kurā tie, tāpat kā papīra dokumenti, būtu lasāmi, izdrukājami un tajos esošā informācija nezustu un nebūtu maināma glabāšanas laikā, — par to šajā žurnāla numurā raksta Ita Bekerte.

Arī inventarizācija var notikt e–formā. Elektroniskajā inventarizācijā preces var saskaitīt bez kļūdām un daudz ātrāk, par to, kā tas notiek, skaidro Janeks Bergs un Artūrs Platpīrs.

Vēl pirms gadiem trim mūs uz galda gaidīja pavadzīmju, rēķinu un čeku kaudze. Un lieli plaukti pa visu sienu ar mapēm. Kabinets vienās mapēs un dokumentos. Gadam beidzoties, gudrojām, kā vecos dokumentus sašūt mazākās mapēs, lai atbrīvotu vietu jaunām mapēm un papīru kalniem. Tagad mūsu darba dzīve rit pavisam savādāk — darba vieta ir tur, kur tai brīdī atrodamies, mājās, laukos, viesnīcā… Jebkur, kur ir dators un internets, — par digitālo grāmatvedību Anda Ziemele.

Digitalizācija nav vienīgā aktualitāte, lasiet arī par gada pārskata sagatavošanu, korporatīvajiem ilgtspējas ziņojumiem, pusaudžu nodarbinātības nodokļu aspektiem un citas interesantas lietas.

Vita Zariņa, Dr.oec.,

žurnāla Bilance galvenā redaktore

REDKOLĒĢIJA

Maija Grebenko

Maija Grebenko, praktizējoša grāmatvede

AKTUALITĀTE Ziņas mēdz būt labas un ne tik labas. Viena no pēdējām ziņām, kura skars ikvienu, ir jaunā finanšu ministra Arvila Ašeradena viedoklis, ka Latvijā ir pārāk mazs nodokļu slogs un līdzekļu valsts vajadzībām nepietiek. Tas, ka naudas vienmēr nepietiek, nav nekāds jaunums. Pavisam nesen tika solīts, ka nodokļi netiks palielināti, ka tos mainīs (likumus grozīs) ne biežāk kā reizi četros gados… Tagad kļūsim par lieciniekiem šīs problēmas atrisināšanai: vai nu palielināsies nodokļu slogs, vai būs iespējams piespiest maksāt nodokļus tiem, kas to nedara.

 

Inguna LeibusInguna Leibus, ekonomikas doktore, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Grāmatvedības un finanšu katedras profesore, daudzu zinātnisku un praktisku rakstu autore, sagatavojusi vairākas mācību grāmatas

AKTUALITĀTE Pašnodarbinātie un citi IIN maksātāji no 1. marta var sākt iesniegt gada ienākumu deklarācijas. Diemžēl deklarācijas D3 un D31 pielikumu aizpildīšana par 2022. gada ienākumiem ir tieši tāda pati kā iepriekšējā gadā. Tas nozīmē: 1) ir vairākas rindas, kas nav aktuālas un nav jāaizpilda (ierobežotie izdevumi); 2) ja gada laikā pašnodarbinātā VSAOI nav attiecināts uz saimnieciskās darbības izdevumiem, tad par 2022. gadu aprēķinātās iemaksas (ieskaitot 10% vecuma pensijas apdrošināšanai) deklarācijā pieskaita izdevumiem attiecīgi D3 pielikuma 2.1. un/vai 12.1. rindā.

 

Sigita KeišaSigita Keiša, grāmatvedības aģentūras Kamelota vadītāja, īpašniece

AKTUALITĀTE Saimnieciskās darbības veicējiem jāatsāk maksāt IIN avansa maksājumus, un šogad pirmais avansa maksājums ir jāveic līdz 23. martam.

 

Lilita Beķere, SIA Numeri valdes locekle

Lilita Beķere, SIA Numeri vadītāja un partnere

AKTUALITĀTE Grāmatveži ar nepacietību gaida budžeta apstiprināšanu, jo budžeta pakā ir arī grozījumi Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā, kas ļaus mikro un mazajām sabiedrībām gada pārskatus iesniegt līdz 31. maijam. Kamēr tas nav pieņemts, strādājam, lai varam iesniegt gada pārskatus līdz 30. aprīlim.

 

Ingrīda Lejniece, grāmatvedības ārpakalpojumu uzņēmuma IK Aprāni vadītāja, īpašnieceIngrīda Lejniece, grāmatvedības ārpakalpojumu uzņēmuma IK Aprāni vadītāja, īpašniece.

AKTUALITĀTE Tuvojas 23. marts — datums, kad saimnieciskās darbības veicējiem jāmaksā pirmais iedzīvotāju ienākuma nodokļa avansa maksājums par 2023. gadu. Tas vairs nav brīvprātīgs avansa maksājums, kā tas bija iepriekšējos divus gadus. Jāatceras, ka jāmaksā precīzi noteiktajos termiņos!

MARTA NUMURA SATURS

Interesenti var izvēlēties, kā abonēt un lasīt BILANCI – to iespējams saņemt gan drukātā veidā savā pastkastītē, gan lasīt e-vidē portālā tiešsaistē, gan izvēlēties Grāmatveža komplektu vai Bilances Zelta komplektu, kam arī iespējams gan papīra, gan elektroniskais formāts. Uzziniet  E-VEIKALĀ, kādas iespējas piedāvā katrs no variantiem.

Abonentiem pieejams jaunāko un iepriekš izdoto žurnālu digitālais arhīvs.

Lasīt E-ARHĪVU  

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *