ŽURNĀLS BILANCE JŪNIJĀ

Atvaļinājumu laiks ir klāt!

Novēlu visiem jauku vasaru un atvaļinājumu laiku, tāpēc arī eam sagatavojuši rakstu par vidējās un summētās vidējās izpeļņas aprēķiniem gan summētam, gan nesummētam darba laikam. Ceru, ka tā būs noderīga informācija.

Kā ierasts, par darba samaksu, vidējo izpelņu raksta Maija Grebenko. Tāpat Maija turpina iepriekš uzsāktu diskusiju par komandējumiem.

Arvien aktuālāka tēma ir ChatGPT, grāmatveži sāk satraukties, ka varbūt viņu darbs nevienam nākotnē vairs nebūs vajadzīgs, jo to aizstās mākslīgais intelekts (MI), tomēr, izlasot rakstu, domāju, ka visiem būs saprotams, ka ChatGPT neizspiež grāmatvežus no tirgus, bet, tieši otrādi, grāmatvežu loma digitalizācijas laikmetā palielinās. Kopumā ChatGPT ir spēcīgs rīks, kas solās pārveidot grāmatvežu un finanšu vadītāju darbu, bet ir būtiski saprast tā potenciālu un iespējas, kā arī izvērtēt to, kā to var labāk integrēt un pielāgot konkrētai organizācijai un jau esošajiem procesiem. Lai arī MI nes sev līdzi daudzas priekšrocības, cilvēku veikta ekspertīze un prasmes joprojām ir nenovērtējamas, un sadarbība ar MI tehnoloģijām var radīt jaunas iespējas un izaugsmi finanšu jomā, par to Ilze Palmbaha–Zvirbule šajā numurā.

Kas ir elektronisks dokuments? Tāds, kas radīts datorā un tur arī atrodas, tiek sūtīts e–pastā vai citos datu apmaiņas kanālos. Tas ir izlasāms, izdrukājams, saglabājams. Kas ir elektronisks arhīvs? Piemēram, grāmatvedības dokumentu elektroniskie formāti, kas saglabāti manā datorā, citā datorā, cietajā datu nesējā, mūsu serverī. Tātad šķietami tepat, redzami, taustāmi. Ko nozīmē digitāls? Tā ir attēla pārveide mašīnlasāmā formātā. Digitāla vide ir internetvide, «mākonis», arī digitālais arhīvs, par to Itas Bekertas rakstā.

Kibernoziedzība vēršas plašumā visā pasaulē un arī Latvijā. Par kibernoziedznieku upuri var kļūt jebkurš uzņēmums un ikviens indivīds. Kibernoziegumu radītie zaudējumi veido 0,8% no pasaules iekšzemes kopprodukta (IKP), skaitļos tie ir 600 miljardi ASV dolāru. Kā uzņēmumam un katram indivīdam sevi pasargāt no kiberincidentiem? Zvērinātu advokātu biroja Sorainen vebinārā «Apdrošināšana pret kiberuzbrukumiem — kas jāzina uzņēmējiem?» tika sniegts ieskats par to, kādi ir būtiskākie kiberdraudi mūsdienās un kādus aspektus ir būtiski dokumentēt, ja uzņēmums ir cietis no kiberuzbrukuma.

Vita Zariņa, Dr.oec.,

žurnāla Bilance galvenā redaktore

REDKOLĒĢIJA

Maija Grebenko

Maija Grebenko, praktizējoša grāmatvede

AKTUALITĀTE Kaut gan jau esmu pensionāre, domāju, ka vairums tautiešu uztrauc valdības iniciatīva grozīt pensionēšanās noteikumus. Fakti liecina, ka cilvēki noveco, tiem rodas veselības problēmas, parādās arī jaunas iepriekš nezināmas kaites. Tas nozīmē, ka palielinās spiediens uz sociālo budžetu, un, kā zināms, tas pamatā veidojas no nodarbināto personu nodokļiem. Vienlaikus darba devēji turpina izjust darbaspēka trūkumu. Kāds risinājums tiks piedāvāts? Vai jāpalielina pensionēšanās vecums, vai jāceļ nodokļi, vai jāvervē svešumā darbinieki? Skumji…

 

Inguna Leibus

Inguna Leibus, ekonomikas doktore, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Grāmatvedības un finanšu katedras profesore, daudzu zinātnisku un praktisku rakstu autore, sagatavojusi vairākas mācību grāmatas

AKTUALITĀTE Ņemot vērā, ka šobrīd tiek izvērtēta nodokļu sistēma un plānotas nepieciešamās izmaiņas, ieteicams aktīvi paust savu viedokli. Viena no normām, kas nav taisnīga MUN maksātājiem, kuri paralēli darba attiecībām veic saimniecisko darbību, ir liegums izmantot neapliekamo minimumu un atvieglojumus par apgādībā esošām personām vai invaliditāti. Šādam ierobežojumam vairs nav pamata, jo MUN maksātāja nodokļi ir būtiski palielināti. Rezultātā personām, kuras varētu izmantot šos atvieglojumus (piemēram, ģimenēm ar bērniem, invalīdiem!), nodokļu slogs MUN režīmā ir ievērojami lielāks nekā nodarbinātajiem, kuri neveic saimniecisko darbību.

 

Ingrīda Lejniece, grāmatvedības ārpakalpojumu uzņēmuma IK Aprāni vadītāja, īpašnieceIngrīda Lejniece, grāmatvedības ārpakalpojumu uzņēmuma IK Aprāni vadītāja, īpašniece.

AKTUALITĀTE Ja uzņēmums plāno iegādāties jaunu vieglo automašīnu, izvērtējam divreiz. Grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā paredz, ka reprezentatīva automobiļa statuss būs automobilim, kura vērtība bez pievienotās vērtības nodokļa pārsniedz 75 000 eiro (pašlaik 50 000 eiro). Svarīgi ievērot, ka saskaņā ar Pārejas noteikumu 51. punktu tas attiecas uz automašīnām, kas iegādātas vai nomātas pēc 2023. gada 1. jūnija.

 

Sigita KeišaSigita Keiša, grāmatvedības aģentūras Kamelota vadītāja, īpašniece

AKTUALITĀTE Ar grozījumiem Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā paaugstināta reprezentatīvo automobiļu iegādes vērtība līdz 75 000 eiro no 1. jūnija. Grozījumi Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumā paredz ka nodokļa likmes uzņēmumu automobiļiem turpmāk noteiks, ņemot vērā motora maksimālo jaudu kilovatos. Pārskatīta arī likme uzņēmumu elektroautomobiļiem un ārēji lādējamām hibrīda automašīnām, kas būs spēkā no 1. jūlija.

 

Lilita Beķere, SIA Numeri valdes locekle

Lilita Beķere, SIA Numeri vadītāja un partnere

AKTUALITĀTEStraujiem soļiem tuvojas 1. jūlijs. Datums, līdz kuram jābūt nokārtotai grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzēja licencei, lai varētu turpināt sniegt šo pakalpojumu. Maija nogalē apmēram 1600 grāmatvedības pakalpojumu sniedzēju ir nokārtojuši licenci. Atgādinājums tiem, kuri vēl nav to izdarījuši,: no 1. jūlija grāmatvedības ārpakalpakalpojumu vairs nevarēs sniegt, ja nebūs izņemta licence.

JŪNIJA NUMURA SATURS

Interesenti var izvēlēties, kā abonēt un lasīt BILANCI – to iespējams saņemt gan drukātā veidā savā pastkastītē, gan lasīt e-vidē portālā tiešsaistē, gan izvēlēties Grāmatveža komplektu vai Bilances Zelta komplektu, kam arī iespējams gan papīra, gan elektroniskais formāts. Uzziniet  E-VEIKALĀ, kādas iespējas piedāvā katrs no variantiem.

Abonentiem pieejams jaunāko un iepriekš izdoto žurnālu digitālais arhīvs.

Lasīt E-ARHĪVU  

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *