ŽURNĀLS BILANCE JŪLIJĀ

Sveiciens vasaras viducī!

Šis ir tik skaists laiks, kad visa daba zied, gada pārskati nodoti un atvaļinājumi pienākuši! Šajā skaistā laikā atkal klāt ir Bilance ar svarīgiem tematiem tieši šobrīd, kā, piemēram, par skolēnu darbu vasarā, kas ir ļoti noderīgs kā pašiem skolēniem, tā arī darba devējiem, kuriem darbinieku īpaši trūkst sezonas laikā. 

Cik ilgi var nodarbināt skolēnus, cik par to jāmaksā un kādi nodokļi jārēķina? Par to visu uzzināsiet Ingas Jefrēmovas rakstā. Par svētku dienu apmaksu atvaļinājumu laikā lasiet Maijas Grebenko rakstā.

Mākslīgais intelekts pamazām ienāk arī grāmatvežu ikdienā, kas, no vienas puses, dod iespēju vienkāršot daudzas tradicionālās grāmatvedības funkcijas, kuras kļūst aizvien vairāk automatizētas, un tas noved pie mazāka pieprasījuma pēc rutīnas darbiem, kas neprasa augstu kvalifikāciju, tomēr tas baida grāmatvežus — kā jau viss nezināmais. Ilze Zvirbule–Palmbaha ir papētījusi, kas ir tie aspekti, kas ir svarīgi, lai nodrošinātu augstu profesionālo līmeni un sniegtu vērtīgu informāciju par grāmatvedības profesionāļu uzdevumiem un prasmēm nākotnē, kas prasa pielāgošanos digitālās vides dinamiskajai attīstībai. Kas ir tas, kas grāmatvežiem būs jāzina un jāprot? 

2021. gada oktobra Finanšu ministrijas informatīvajā ziņojumā paustā koncepcija paredz no 2025. gada ieviest elektronisku rēķinu (e–rēķinu) izmantošanu kā obligātu apritē starp komersantiem un komersantiem un valsts un pašvaldību iestādēm. Kāda ir situācija šobrīd, to skaidro Anda Ziemele. Šo tēmu papildina arī Aiva Liakovičus, kura, veicot grāmatvedības pakalpojumu sniedzēju un nozares ekspertu aptauju, ir papētījusi dziļāk, ko par digitalizāciju domā paši grāmatveži un grāmatvedības biroju vadītāji un īpašnieki.

Man ir prieks jums paziņot, ka šoruden mums atkal būs Bilances konference. To rīkosim 24. novembrī, tā kā ieplānojiet brīvu dienu. Bet ir vēl viens ļoti svarīgs darbiņš darāms — žurnālā atradīsiet pieteikuma anketu nominācijai Gada Grāmatvedis. Anketu var sūtīt pa pastu vai elektroniski, bet, galvenais, lai anketa nonāktu pie mums. Lūdzu uzrakstiet par sevi vai kādu grāmatvedi savā draugu, paziņu vaikolēģu lokā, kas tiešām labi, kvalitatīvi un ar augstu pienākuma apziņu pilda savus pienākumus. Mēs ļoti priecāsimies turpināt šo skaisto tradīciju, kuru uz laiku bija pārtraucis COVID, un ar prieku pasniegsim balvu Gada grāmatvedim. Žurnāla Bilance redkolēģija būs žūrijas komisija, kas izvērtēs atsūtītās anketas un atlasīs visīstāko Gada Grāmatvedi ar lielo burtu.

Vita Zariņa, Dr.oec.,

žurnāla Bilance galvenā redaktore

 

Bilances tags BREDKOLĒĢIJA

Ingrīda Lejniece, grāmatvedības ārpakalpojumu uzņēmuma IK Aprāni vadītāja, īpašniece.

AKTUALITĀTE Vasarā daudzi amatnieki vēlas piedalīties gadatirgos un ielu tirdziņos, var aktualizēties jautājums par saimnieciskās darbības reģistrāciju. Atsevišķos gadījumos ir iespēja piemērot samazinātās patentmaksas režīmu. To var piemērot pensionāri un personas ar 1. vai 2. grupas invaliditāti. Jāievēro, lai gada ieņēmumi nepārsniegtu 3000 eiro. Samazinātās patentmaksas apmērs ir 17 eiro gadā vai 9 eiro pusgadā.

 

 

Maija Grebenko, praktizējoša grāmatvede

AKTUALITĀTE Fiziskās personas ieņēmumu deklarācijas iesniedzamas gan brīvprātīgi, gan «piespiedu kārtā», proti, obligāti. Diemžēl, saņemot tādus ieņēmumus, no kuriem likums atļauj nodokli neieturēt (piemēram, pārdodot nekustamo īpašumu (atsevišķos gadījumos) vai personīgo mantu, arī saņemot dāvanas no radiniekiem, kas pārsniedz 10 000 eiro) tiek aizmirsts, ka rodas pienākums paziņot VID par šādiem darījumiem, proti, deklarēt tos. Termiņi gandrīz nokavēti. Tomēr — labāk novēloti, nekā noklusēt!

 

 

Lilita Beķere, SIA Numeri vadītāja un partnere

AKTUALITĀTE Vasara ir laiks, kad grāmatveži var baudīt sava darba augļus. Gada pārskati iesniegti un var mazliet atvilkt elpu pirms jaunā darba cēliena. Lai visiem izdodas atrast laiku atpūtai!

 

 

 

Sigita Keiša, grāmatvedības aģentūras Kamelota vadītāja, īpašniece

AKTUALITĀTE Pārskatīta likme uzņēmumu elektroautomobiļiem un ārēji uzlādējamām hibrīda automašīnām, kas stājas spēkā ar 1. jūliju.

 

 

Inguna Leibus, ekonomikas doktore, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Grāmatvedības un finanšu katedras profesore, daudzu zinātnisku un praktisku rakstu autore, sagatavojusi vairākas mācību grāmatas

AKTUALITĀTE Pašnodarbinātajiem jūlijā jāiesniedz 2. ceturkšņa deklarācijas: MUN maksātājiem līdz 15. jūlijam, bet tiem, kas maksā nodokļus vispārējā kārtībā «Pašnodarbinātā (…) ziņojums» par VSAOI — līdz 17. jūlijam. Līdz 23. jūlijam visiem jāveic atbilstošie maksājumi. Turklāt der atcerēties, ka gan pašnodarbinātā VSAOI, gan MUN (jo 80% tiek pārdalīti kā VSAOI) ietekmē pašnodarbinātā sociālo nodrošinājumu nākotnē gan paša vai bērnu slimības gadījumā, gan pensijas vecumā. Lai visiem jauka vasara un laiks atpūtai!

 

Bilance Nr. 7 (499), 2023

BILANCES jūlija numurā lasiet

BILANCES E-žurnāli un ARHĪVS

 

Interesenti var izvēlēties, kā abonēt un lasīt BILANCI – to iespējams saņemt gan drukātā veidā savā pastkastītē, gan lasīt e-vidē portālā tiešsaistē, gan izvēlēties Grāmatveža komplektu vai Bilances Zelta komplektu, kam arī iespējams gan papīra, gan elektroniskais formāts. Uzziniet  E-VEIKALĀ, kādas iespējas piedāvā katrs no variantiem.

Abonentiem pieejams jaunāko un iepriekš izdoto žurnālu digitālais arhīvs.

  

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *