PRAKTISKAIS LIKUMDOŠANAS ZIŅNESIS augustā:

Kā izvairīties no kukuļiem un karuseļiem

Vineta Vizule,

žurnāla un portāla plz.lv redaktore

Pēdējo mēnešu laikā Augstākā tiesa skatījusi vairākas lietas saistībā ar krāpnieciskajām shēmām, kurās varētu būt iesaistīti nodokļu maksātāji. Protams, viens no riskantākajiem nodokļiem ir pievienotās vērtības nodoklis, jo tieši tas visbiežāk tiek izmantots dažādu fiktīvu darījumu veidošanā, ko mēdz dēvēt arī par PVN karuseļiem. Šādos “karuseļos” vai “ķēdēs” tiek iesaistīti vairāki uzņēmumi, nereti arī ārpus valsts esošie, lai varētu iedzīvoties uz nesamaksātu nodokļu atmaksas no valsts budžeta rēķina. Nereti visa atbildība tiek tieši pēdējam uzņēmumam ķēdē, kas var būt un var arī nebūt informēts par citu uzņēmumu krāpniecisko nolūku. Tā nu tiesai jāizšķir, vai uzņēmums, kuru apsūdz par iesaistīšanos fiktīvos darījumos, tiešām zināja, ka ir viens no dalībniekiem, vai arī šādā darījumā piedalījies, pašam to nenojaušot.

Mūsu valsts nav vienīgā, kurā notiek šādi nodokļu izkrāpšanas mēģinājumi; līdzīgus gadījumus skatījusi arī Eiropas Savienības Tiesa. Nu Latvijas tiesnešiem jāņem vērā starptautiskā judikatūra, kas arī tiek darīts. Tā lietās par PVN zaudētāji var būt gan uzņēmēji, gan dažkārt arī Valsts ieņēmumu dienests. Šai žurnāla numurā apskatījām divus piemērus, kā tiesa izvērtējusi iespējamo līdzdalību nodokļu shēmās.

Pastāv vēl kāds veids, kā negodprātīgi gūt labumu, – tā ir kukuļošana, kuru cenšas apkarot Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs. Tāpat kā nodokļu shēmošanā, arī kukuļošanā uzņēmums var tikt iesaistīts, to pat neapzinoties, tāpēc nepieciešama stingra iekšējās kontroles sistēma, ar ko konstatēt un novērst riskus. Šādus darījumus nereti pamana arī zvērināti revidenti. Kādas metodes viņi izmanto, kas signalizē par iespējamo korupciju – to var uzzināt, iepazīstoties ar izvilkumu no dokumenta, ko sagatavojusi Latvijas Zvērinātu revidentu asociācija. Tajā ir daudz vērtīgu “pieturas punktu”, kas var palīdzēt uzņēmumiem pašattīrīties no negodīgiem darbiniekiem, sadarbības partneriem un klientiem.

Ar augusta numura saturu var iepazīties šeit!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *