BILANCES JURIDISKIE PADOMI SEPTEMBRĪ

Nesapīties nodokļos!

Latvijā jau patlaban darbaspēka nodokļu slogs ir augstāks nekā vairākās Ziemeļvalstīs. Tā intervijā žurnāla BILANCES JURIDISKIE PADOMI septembra numurā apgalvo Elīna Rītiņa, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras viceprezidente (saruna notika vēl pirms Finanšu ministrija bija nākusi klajā ar priekšlikumiem darbaspēka nodokļu izmaiņām). Viņa arī uzsver, ka vienlaikus 2019. gadā par gandrīz trešdaļu nodarbināto nebija veiktas sociālās iemaksas pat minimālās algas līmenī.

Ko no tā varam secināt? To, ka valstī, zem smagās nodokļu nastas salīkuši, turpina darboties tikai daļa uzņēmumu, kamēr pārējie no šī smaguma izvairās un, tēlaini izsakoties, vēl uzsēdušies uz šo nodokļu maksātāju pleciem. Jo neatkarīgi no tā, cik lielus nodokļus katrs samaksājam, mums pienākas valsts nodrošināta izglītība, veselības aprūpe, tiesību aizsardzība utt.

Kā labprātīgi iesaistīt sociālās apdrošināšanas sistēmā ikvienu – tas ir jautājums, ko tuvākajos mēnešos risinās valdība. Varbūt grāmatvežu un finansistu auditorija var nākt klajā ar saviem priekšlikumiem, kā līdzsvarot nodokļu slogu, vadoties no konkrēto uzņēmumu finanšu aprites datiem? Var saprast Finanšu ministrijas ierēdņus, kuriem jāpierāda, ka ar iekasētajiem nodokļiem varēs segt visus tos izdevumus, kuri nepieciešami valsts funkcionēšanai. Drošāk būtu uzkraut vēl papildu nastu tiem, kuri jau nes, nevis cerēt, ka no ēnas iznāks tie, kuri izvairās. Jautājums tikai – kāpēc izvairās? Varbūt tāpēc, ka saprot, ka jau pašreizējais nodokļu slogs viņus nospiedīs tik zemu, ka nespēs vairs piecelties? Par piedāvāto risinājumu, kas saistīts ar veselības apdrošināšanas obligātā maksājuma ieviešanu, nopietnus riskus identificējis pat Valsts ieņēmumu dienests – būtiska nodokļu maksātāju daļa var ne tikai turpināt nedeklarēt darba samaksu, bet tiem var pievienoties vēl citi, kam mainīsies līdzšinējais nodokļu režīms.

Žurnāla septembra numurā lasiet arī par citiem aktuāliem tematiem un neaizmirstiet to abonēt turpmākajiem mēnešiem!

Vineta Vizule,
žurnāla Bilances Juridiskie Padomi redaktore

 

SEPTEMBRA NUMURA SATURS

LASĪT ELEKTRONISKI

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *