BILANCES JURIDISKIE PADOMI novembrī

Darbs no mājām

Klāt gada tumšākais periods, kam raksturīga arī biežāka slimošana. Atšķirībā no citiem gadiem 2020. gads paliks atmiņā kā pandēmijas gads, kad ne vienam vien nācās pārslimot nejauko vīrusu vai arī kā saslimušo tiešajām kontaktpersonām ievērot karantīnu. Saprotams, ka ekonomikai tas par labu nenāk, jo bez darbiniekiem sabremzējas uzņēmumu ražošanas procesi vai apstājas pavisam.

Lai pielāgotos jaunajiem apstākļiem, daudzi savu darbu ir “atnesuši” uz mājām. Biroju darbinieki, tostarp grāmatveži, kā arī uzņēmumu vadība var turpināt vadīt procesus attālināti, pat slēgt līgumus, pieņemt darbā jaunus darbiniekus, jo dzīvojam laikmetā, kad katram ir iespējams iegūt savu elektronisko identitāti un elektronisko parakstu. Ja vēl tas nav paveikts, iepazīstieties ar šī numura intervijā stāstīto par rīkiem, kas atvieglo mūsu darba ikdienu pandēmijas apstākļos!

Vēl jāatceras, ka darbnespējas gadījumā ikvienam ir garantētas tiesības uz sociālo nodrošinājumu – to noteic Satversmes 109. pants. Personai, kurai tiek izsniegta darbnespējas lapa sakarā ar saslimšanu ar Covid-19 vai atrašanos karantīnā no 2020. gada 22. marta līdz pat 31. decembrim slimības pabalstu izmaksā valsts. Protams, līdzīgi kā ar dīkstāves pabalstiem pavasarī, arī rudenī var nākties vilties, ja izrādīsies, ka sociālās apdrošināšanas maksājumi bijuši minimāli un tāpēc arī pabalsts būs mazs. Lai uzzinātu, vai sociāli tiek aizsargāti arī valdes locekļi, kuri par savu darbu algu atteikušies saņemt atlīdzību, bet veic sociālās iemaksas vismaz no minimālās algas, izlasiet par gadījumu no šīs vasaras tiesu prakses. Valsts pārvaldei šķita, ka valdes locekļiem ir pienākums strādā 24/7, pat slimojot, jo nodokļu deklarācijas ir jāparaksta, līdz ar to slimības pabalsts nav piešķirams. Senāta viedoklis gan bija atšķirīgs.

Saudzējiet sevi, stipriniet imunitāti un neaizmirstiet pagarināt žurnālu abonementu arī nākamajam periodam!

Vineta Vizule,
žurnāla Bilances Juridiskie Padomi redaktore

NOVEMBRA NUMURA SATURS

LASĪT ELEKTRONISKI

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *