BILANCES JURIDISKIE PADOMI MARTĀ:

Laikam jau tālā pagātnē palikuši tie laiki, kad varēja droši kārtot darījumus, paspiežot viens otram roku un ticot uz godavārda. Pietika ar mutisku vienošanos, nevajadzēja tērēt laiku, rakstiski saskaņojot garus un sarežģītus līgumu tekstus, veicot detektīva cienīgu darījumu partneru priekšizpēti un skrupulozi izvērtējot iespējamos riskus.

Diemžēl mūsdienās darījumu noslēgšana lielākoties tiek uzskatīta par visai riskantu pasākumu, jo var gadīties, ka aiz partnera vārda paslēpies kāds cits patiesais labuma guvējs ar ne pārāk godīgiem nolūkiem. Uz to savā ziņojumā norāda arī Moneyval (Eiropas Padomes ekspertu komiteja naudas atmazgāšanas novēršanas pasākumu un terorisma finansēšanas novērtējumam) – Latvija saņēmusi visai zemu novērtējumu attiecībā uz patieso labuma guvēju noskaidrošanu. Savukārt Lursoft norāda, ka patiesos labuma guvējus Uzņēmumu reģistram atklājuši vien nepilni 32 tūkstoši uzņēmumu. No Uzņēmumu reģistra pērn jau izslēgti 15 tūkstoši komercsabiedrību, bet šogad plānots izslēgt vēl septiņus tūkstošus, jo pastāv risks, ka šādas komercsabiedrības var izmantot noziedzīgos darījumos.

Pastāv arī vēl citi riski, kas liek ar aizdomām vērtēt iecerēto biznesa partneri, it īpaši, ja sadarbība paredzēta aiz Latvijas robežām. Ārlietu ministrija vērš uzmanību uz dažādiem ierobežojošiem pasākumiem un aizliegumiem starptautiskajā darījumu vidē. Šogad martā aprit trīs gadi, kopš spēkā ir Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likums, kas attiecas uz visām fiziskajām un juridiskajām personām. Par to plašāk lasiet numura intervijā ar Ārlietu ministrijas pārstāvi Elīzu Grīsli. Tāpat vēlreiz vēršam uzmanību par pienākumu sniegt ziņas par neparastiem vai aizdomīgiem darījumiem, turklāt nepamatota vilcināšanās un neziņošana nav pieļaujama.

Vineta Vizule,
žurnāla Bilances Juridiskie Padomi redaktore

 

Bilances Juridiskie Padomi FEBRUĀRA numura saturu skatīt ŠEIT.

Abonenti lasīt žurnālu ELEKTRONISKI var ŠEIT.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *