BILANCES JURIDISKIE PADOMI FEBRUĀRĪ:

Veidojot žurnāla februāra numuru, neapzināti sakrita, ka rakstu autori galvenokārt pievērsušies ar tiesām saistītai tematikai. Iespējams, tas tikai apliecina, ka tiesu spriedumi ir labs izziņas un arī pieredzes gūšanas avots, lai neatkārtotu citu pieļautās kļūdas, noskaidrotu, kā likumus interpretē juridisko profesiju pārstāvji, kā situāciju saskata tiesas procesā iesaistītās puses. Varam gūt priekšstatu, kā tiek pamatoti spriedumi gan Latvijas, gan Eiropas Savienības tiesā, tostarp minēta arī citu valstu komersantu tiesāšanās pieredze. Tas ļauj Latvijas uzņēmējiem jau laikus novērst iespējamās darbības, kas varētu nesaskanēt ar likuma garu arī tad, ja attiecīgā norma mūsu valsts likumdošanā nav vārds vārdā šādi interpretējama.

Par to, ka mācās ne vien uzņēmēji, bet arī tiesneši, numura intervijā stāsta Daiga Vilsone, Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētāja. Tiesu teritoriālā reforma ļāvusi saīsināt tiesāšanās laiku, taču uzlabojumi tiesu sistēmā vēl veicami. Kā liecina dažādi starptautiski reitingi, ārvalstu investoriem un arī pašmāju uzņēmējiem gribētos, lai kvalitatīvs tiesu darbs veicinātu, nevis iekavētu komercvides attīstību.

Vairākos rakstos minēta arī paškontroles sistēmas nepieciešamība uzņēmumos. Tāda ir vajadzīga aizvien aktuālajā personas datu aizsardzības jomā un drīzumā būtu ieviešama trauksmes cēlēju aizsardzībai jau darbavietās, kur strādā vairāk nekā 50 darbinieku. Direktīvās ne vienmēr ir precīzi norādīts, kas ar šādām sistēmām jāsaprot, taču skaidrs, ka paškontrole ir izstrādātas un dokumentētas praktiskās rīcības procedūras. Tās arī palīdzēs izvairīties no tiesu procesiem un apjomīgiem sodiem.

Vineta Vizule,
žurnāla Bilances Juridiskie Padomi redaktore

 

Bilances Juridiskie Padomi FEBRUĀRA numura saturu skatīt ŠEIT.

Abonenti lasīt žurnālu ELEKTRONISKI var ŠEIT.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *