BILANCES JURIDISKIE PADOMI FEBRUĀRĪ
Ierobežojumi skar visus
Lai kā negribētos pieminēt Covid-19 pandēmiju, diemžēl šogad no tā nebūs iespējams izvairīties. Arī gatavojot februāra numuru, vairāki raksti veltīti tematiem, kas ir ciešā saiknē ar pandēmijas laika ierobežojumiem. Tie ietekmē mūs gan psiholoģiski, gan arī juridiski, jo darbinieku personas faktu privātums jāsaglabā arī tad, ja kāds no kolēģiem inficējies ar vīrusu. Tāpat, arī nosakot attālinātā darba režīmu, ir jāņem vērā, ka strādāšana no mājām var būt ilglaicīga, tādēļ jāveic nepieciešamās formalitātes, tostarp jāpārskata darba līgumi. Nepietiks ar darba devēja izdotu rīkojumu, ka darbs no uzņēmuma telpām tiek pārcelts uz nodarbināto dzīvesvietu.
Februāra numurā aicinām uz sarunu arī Fiskālās disciplīnas padomes vadītāju Innu Šteinbuku. Viņas pārstāvētās padomes uzdevums ir uzraudzīt, lai valsts budžeta finanšu līdzekļi tiktu tērēti atbildīgi. Vienlaikus jāatzīst, ka pandēmijas dēļ dažiem sektoriem ir izraisīta tāda kā mākslīgā koma – apturēta to darbība. Ekonomikas lejupslīdes laikā fiskālās politikas uzdevums ir mazināt lejupslīdi un tās sekas ar pretciklisku rīcību – vairāk tērēt, nevis krāt un ierobežot tēriņus. Kā tiek vērtēti pašreizējie valsts atbalsta pasākumi pandēmijā cietušajiem un vai būtu nepieciešams kaisīt “helikoptera naudu”, uzzināsiet, izlasot interviju.
Pandēmija aizvadītajā gadā ietekmējusi arī Augstāko tiesu, taču tās dēļ senatoru darbs nav apstājies – tiesas sēdes norit rakstveida procesā vai videokonferences režīmā, dažkārt tas ļauj ietaupīt laiku un pieņemt lēmumus raitāk. Tomēr lietu izskatīšana aizvien vēl ir pārāk ilga, un tam var būt arī objektīvi apstākļi. Jaunieceltais Senāta priekšsēdētājs Aigars Strupišs sola ne vien kāpināt tempu, bet arī veicināt tiesnešu darba kvalitāti.
Kā vienmēr, sniedzam ieskatu arī aktuālajā tiesu praksē, jo Senāta lēmumiem jānodrošina arī vienveidīgu tiesību normu piemērošana pielīdzināmos apstākļos.
Vineta Vizule,
žurnāla Bilances Juridiskie Padomi redaktore