BILANCES JURIDISKIE PADOMI AUGUSTĀ

Savādā vasara

Šī vasara uzņēmējiem nelīdzinās iepriekšējām – tā vietā, lai dotos bezrūpīgā atvaļinājumā, jāseko līdzi epidemioloģiskajai situācijai valstī, jo Covid–19 infekcijas dēļ var atkal būt jauni ierobežojumi biznesam. Uzmanīgi jāseko līdzi arī informācijai par pandēmijas izraisītās krīzes seku mazināšanai pieejamiem finanšu līdzekļiem.

Gandrīz vai katru dienu tiek paziņots par arvien jaunām astronomiskām summām, kuras varētu tikt iepludinātas ekonomikas sildīšanai un uzņēmēju atbalstam. Vienlaikus publiskajā telpā asas diskusijas izsauc ziņas par iespējamām izmaiņām nodokļu politikā. Uzņēmējus un darba devējus pārstāvošās organizācijas vēlas uzklausīt politiķus, taču partijām, kuras tie pārstāv, ir atšķirīgi viedokļi. Situāciju ietekmē arī augustā gaidāmās Rīgas domes vēlēšanas.

Tāpēc raisās bažas, ka uzņēmējdarbības vide var tikt saraustīta gabalos kā raiba lupatu sega.

Taču no lēmumiem, kādus politiķi pieņems, atkarīgs, kāda būs ne vien pašreizējā uzņēmējdarbības vide, bet arī – kā attīstīsies valsts ekonomika turpmākos desmit un vairāk gadu. Izskanēja pat viedoklis, ka Latvija līdzināsies noliktavai, jo te ražošana būs iznīcināta. Investori pārcels ražotnes uz kaimiņvalstīm, kur darbaspēka nodokļu slogs ir zemāks.

Tomēr negribētos zīmēt tik bēdīgu ainu. Krīzēs bieži rodas arī jauni risinājumi. Vienīgi steigā nevajadzētu pieņemt nepārdomātus lēmumus. Jāmēģina sataustīt „sāpīgās vietas” un izvēlēties efektīvas zāles, kas palīdz ilgtermiņā. Arī numura intervijā, kur vairāk runāts par komercstrīdiem un tiesu praksi, izskan rosinājums, ka uzņēmējiem ir svarīgi, lai būtu izpratne par ekonomiskās loģikas apsvērumiem. Komersanti sagaida no tiesas izpratni par to, kā darbojas bizness, bet nereti politiķiem un ierēdņiem šīs izpratnes trūkst. Bieži vien arī nepieciešams iedziļināties katrā konkrētā situācijā, izprast nianses, nevis visu mērīt pēc viena šablona. Šādi pārmetumi šovasar izskanējuši arī  attiecībā uz dīkstāves pabalstu dalīšanu.

Patlaban svarīgi nepieļaut līdzīgas kļūdas, dalot lielas naudas summas uzņēmumu atbalstam. Vai mēs ikviens varam kā kontrolēt situāciju? Jācer, ka varam, tikai jābūt sociāli aktīviem – gan dodoties uz vēlēšanu iecirkni, gan paužot viedokli ar nozaru asociāciju starpniecību.

Vineta Vizule, 
žurnāla Bilances Juridiskie Padomi redaktore

AUGUSTA NUMURA SATURS

LASĪT ELEKTRONISKI

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *