BILANCES JURIDISKIE PADOMI APRĪLĪ

Krīzē jauni izaicinājumi

Marts šogad pasauli pārsteidza nesagatavotu, taču visu var uztvert gan no negatīvās, gan pozitīvās puses. Tiesa, šie jēdzieni uz laiku samainījušies vietām, jo būt negatīvam koronavīrusa  izraisītās slimības Covid-19 sakarā skaitās ļoti labi, bet pozitīvam – tieši pretēji.

Daudz kas izraisījis apjukumu, taču vienlaikus pēdējā laika notikumi ir devuši iespēju sakārtot daudzas lietas. Gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Paliekot mājā, varam sapost savu dzīvesvietu, strādājot attālināti – apgūt jaunas digitālās prasmes. Kopš atcelti daudzi avioreisi un samazināta transporta plūsma, lēnām sakārtojas arī apkārtējā vide.

To pašu var teikt par juridiskajām niansēm, ko esam spiesti pētīt saistībā ar valstī izsludināto ārkārtas situāciju. Numura intervijā, kas arī pirmoreiz notika attālināti ar tehnoloģiju palīdzību, izvaicājām, kā šie nepārvaramās varas apstākļi ietekmē līgumsaistības, vai jebkurā gadījumā varam partneriem un klientiem teikt: piedodiet, bet nekā nevaram palīdzēt!

Taču arī ārkārtas apstākļos dzīve turpinās, ne visi līgumi uzskatāmi par neizpildāmiem.

Kārtīgam un rūpīgam saimniekiem vienmēr jāpatur prātā, ka var pienākt nebaltā diena. Tāpēc līgumos ir jāraksta klauzulas, kas notiks, ja radīsies nepārvaramas varas apstākļi, uzņēmumā ir laikus jāveido uzkrājumi, jābūt rīcības plānam B u.tml. Iespējams, šis laiks prasa vairāk izpētīt tiesisko regulējumu, piemēram, Darba likumu, vērsties pie juristiem pēc padoma, kā sakārtot tiesiskās attiecības, lai būtu pēc iespējas mazāk zaudējumu. Arī valdībai un ierēdņiem šis ir izaicinājumiem pilns laiks. Visi kopā šo krīzi mēs noteikti pārvarēsim!

Vairāk par MARTA numura saturu uzziniet žurnāla mājaslapā www.juridiskiepadomi.lv

Vineta Vizule,

žurnāla Bilances Juridiskie Padomi redaktore

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *