ŽURNĀLS BILANCE NOVEMBRĪ

Vai brāķis būtu jālabo?

Medijos nu jau atklāti 2021. gada nodokļu reformu dēvē par brāķi. Savākti vairāki tūkstoši parakstu, un normatīvo aktu rakstītāji piekrituši iedziļināties lietpratēju pretenzijās: cik tās ir pamatotas un kas būtu labojams.

Konstatēšu faktu: neatceros, ka, grozot Valsts sociālās apdrošināšanas likuma normas, kas izpaudās kā nodokļu reforma, sabiedrībā bijušas nopietnas diskusijas par to sekām. It kā 2021. gada 1. jūlijs būtu varējis iestāties vai neiestāties! Tomēr iestājās, un mēs pļaujam to ražu, kuru iesēja kādas gudras galvas!

Protams, patlaban visa uzmanība pievērsta Covid–19 apturēšanai, tomēr vienlaikus nav pazudušas citas problēmas.

Runājot par reformas mērķi, gandrīz neviens speciālists neuzskatīja to par neloģisku un nepamatotu. Protams, nevar nesaprast, ka valsts atbalsts dažādās dzīves situācijās (darbspējas zudums, darba zaudēšana, invaliditāte, arī dīkstāve un beidzot — pensijas vecums) ir tieši atkarīgs no personas veiktajiem uzkrājumiem. Būtiskai tautas daļai ir problēma veikt uzkrājumus. Tādēļ «izgudrots» īpašs mehānisms, kas pastāv vairākās valstīs, — sociālo iemaksu veikšana. Dažas iemaksas ir obligātas, dažas brīvprātīgas, tādējādi mūža garumā sakrājas noteikta summa — drošības spilvens gan īstermiņa, gan ilgtermiņa vajadzībām.

Tomēr statistika rāda, ka ar katru gadu nepieciešamās summas arvien pieaug, savukārt iemaksu veicēju kļūst arvien mazāk. Turklāt šādas tendences pastāv arī visās civilizētās valstīs.

Tātad no teiktā izriet, ka VSAOI reforma ir loģiska, pareiza un tālredzīga. Vienīgi jautājums: vai savlaicīga? Īpaši ņemot vērā, ka tā tieši un viennozīmīgi skar personas ar viszemākajiem un neregulārajiem ieņēmumiem. Vai tad nevarēja šo procesu ieviest pakāpeniski?

Lūk, šis arī ir klupšanas akmens! Lielāku par minimālo algu saņēmējus tas neskar, bet tieši no mazo atlīdzību guvējiem tik pēkšņi tiek pieprasītas, jāsaka, tiešām iespaidīgas summas. «Paldies» Dievam, ka minimālā alga nākamgad vēl nav palielināta!

Arī tas vēl nav viss.

Grozījumi valsts sociālās apdrošināšanas likumā nu jau ceturksni ir spēkā! Visai drīz darba devēji un pašnodarbinātās personas saņems ziņas no VID, kurām un par kurām personām un cik būs jāpiemaksā minimālās iemaksas (tiesa gan — drīkst maksāt tikai 2022. gada martā).

Sakarā ar to, ka visdrakoniskāk grozījumi skāruši autoratlīdzības saņēmējus un es esmu to skaitā, oktobrī sāku interesēties, kā reformas noteiktais praktiski darbojas.

Kā zināms, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentura apkopo fiziskās personas ieņēmumus un aprēķina minimālās sociālās iemaksas. Es neesmu reģistrētā pašnodarbinātā persona, un tādēļ grāmatvedis no autoratlīdzības ietur nodokli — 25%. Savukārt šā nodokļa daļa — 80% ir manas sociālās iemaksas. Aģentūras uzdevums ir no veiktajām iemaksām aprēķināt iemaksu objektu, no kura 20% ir mans pensijas kapitāls. Katrai personai pensijas vecumā tas ir svarīgi, jo, turpinot strādāt, esmu tiesīga reizi gadā pārrēķināt pensiju.

Oktobrī sāku interesēties, kur varu redzēt iepriekš aprakstītās darbības. Aģentūra atbildēja, ka «nav saņemta informācija» par manis saņemto autoratlīdzību, bet VID paskaidroja, ka savstarpējā datu apmaiņa ar VSAA par fiziskām personām izmaksātām summām ar ienākuma veida kodu 1061 vēl tiek risināta. Un labi pazīstama frāze: atvainojamies par sagādātajām neērtībām!

Tāda ir mūsu kārtējā reforma. Labi, ka līdz 20. decembrim vēl ir laiks!

Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore

NUMURA SATURS

LASĪT ELEKTRONISKI

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *