ŽURNĀLS BILANCE JANVĀRĪ

Vai cerības piepildīsies?

Sveicināti Jaunajā gadā!

Paldies, ka esat kopā ar mums! Un tā ir laba ziņa šajā sarežģītajā laikā, tāpēc mēs turpinām darbu. Neskatoties uz ārkārtējo situāciju, jāķeras pie normatīvajiem aktiem, kas ir spēkā 2022. gadā, un to ir gana daudz. Gandrīz visos pamatlikumos ir veikti būtiski grozījumi, ar kuriem jāiepazīstas, kas arī tiks darīts gaidāmā ikgadējā Bilances konferencē. Diemžēl atkal attālināti! Labākie un zinošākie lektori 13. janvārī, kad jau būs apstiprināti un pieejami visi 2022. gada jaunumi, sniegs mūsu auditorijai vērtīgu informāciju. Žēl, ka būs jāiztiek bez koncerta, bez kopābūšanas, bez tikšanās ar draugiem un kolēģiem.

Neviens nezina, kad beigsies šī sērga, esam noguruši no ierobežojumiem, kļūstam nepaklausīgi un spītīgi, bet saprotam, ka daudz kas ir atkarīgs arī tieši no mums. Omikrons taču savām kājām uz Latviju nav atnācis… Kādam bija draudzīgi jāpalīdz tam nokļūt līdz mums. Eiropa ar to saskaras lielākā mērā, un sekas vēl nevaram paredzēt.

Toties pagaidām varam veltīt laiku jaunā numura lasīšanai, jo tajā sniegtā informācija noderēs: likumdošanas grozījumu skaidrojumi par iedzīvotāju ienākuma nodokli, par sociālo apdrošināšanu, par jaunām normām likumā «Par maternitātes un slimības apdrošināšanu».

Kā zināms, 2022. gadā ir citāda kārtība prognozētā diferencētā neapliekamā minimuma noteikšanai katram pusgadam atsevišķi.

Protams, ne jau grāmatvedim jānosaka šis minimums, VID to paziņos. Tomēr daži nodarbinātie, gadam beidzoties, sastopas ar situāciju, kad gada laikā minimums bijis «par lielu» un attiecīgi ienākuma nodoklis ieturēts mazākā summā. Nevienam nepatīk, ja rodas pienākums IIN piemaksāt budžetā neatkarīgi no summas. Atgādinu, ka IIN likums jau no 2018. gada piedāvāja iespēju atteikties no minimuma (pēcāk arī samazināt VID aprēķināto minimumu), bet, lai to izdarītu, būtu vēlams zināt minimuma noteikšanas īpatnības. Pēc būtības šādu aprēķinu var paveikt piektās klases skolēns, jo formula satur tikai vienkāršas aritmētiskas darbības, nekādas augstākās matemātikas!

Medijos izskanēja informācija, ka turpmāk paziņojumi par fiziskajām personām izmaksātajām summām būs jāaizpilda citādi. Tomēr nekas īpašs grozīts netika! Informācija iesniedzama uz tās pašās veidlapas, tajos pašos termiņos, bet veidlapa nebūs apstiprināta Ministru kabinetā. Vai tiešām kādam grāmatvedim ienāktu prātā sniegt informāciju (to pašu, kas bija sniegta iepriekš) brīvā tekstā, neizmantojot veidlapu?!

Sakarā ar to, ka vēlreiz ir iespēja sagaidīt no VID subsīdijas algām, arvien vebināros ir populārs jautājums par tās uzrādīšanu grāmatvedībā. Sniegsim mūsu redzējumu, jo dažas nianses VID izstrādātajā informatīvajā materiālā nav pilnīgi atspoguļotas.

Pārvarēsim visas grūtības, iztirzāsim neskaidrības, iesniegsim visus pārskatus arī šajā gadā! Nav jau pirmā reize!

Lai izdodas sagaidīt Jauno gadu ar stipru veselību, ticību labajam, ar paļāvību saviem spēkiem, ar vēlmi un spēju īstenot visdrosmīgākās ieceres! Lai jums un jūsu tuvajiem gaišs, priecīgs un laimīgs 2022. gads!

Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,

žurnāla Bilance galvenā redaktore

NUMURA SATURS

LASĪT ELEKTRONISKI

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *