ŽURNĀLS BILANCE FEBRUĀRĪ
Šoreiz labas ziņas mazajiem uzņēmējiem
No patlaban īstenotās nodokļu reformas izriet, ka tās mērķis ir izlīdzināt (un pie reizes palielināt) fizisko personu nodokļu slogu. Proti, uzskata, ka jebkurā legālā nodarbinātības režīmā ieņēmumu pelnīšana ir saimnieciskā darbība. Tātad fiziskajām personām ir jākļūst par patstāvīgiem nodokļu maksātājiem, kas apvienoti ar nosaukumu «pašnodarbinātie» (11 veidi!). Savukārt šo personu ieņēmumiem piemērojamajiem nodokļiem nav tik krasi jāatšķiras savā starpā, kā tas bija pirms 2021. gada.
Godīgi sakot, tas būtu taisnīgi, jo mēs visi vienādi slimojam, zaudējam veselību un darbu, arī novecojam… Šādos gadījumos atbalsts gaidāms un nodrošināms no sociālās apdrošināšanas dienesta, kas nozīmē, ka minētajiem pasākumiem ir nepieciešami iepriekš uzkrāti līdzekļi. Ja visi nodarbinātie laikus un vienmērīgi veiks attiecīgās iemaksas, tad ir pamats domāt, ka arī pabalsti tiks saņemti. Diemžēl šis it kā loģiskais solis iznācis ļoti straujš. Bet runa nav par to.
Grozījumi Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likumā (IIN) un likumā «Par valsts sociālo apdrošināšanu» (VSA) ievieš grāmatvežu praksē jaunu formulu, kas ar dažiem izņēmumiem un īpatnībām piemērojama visiem pašnodarbinātajiem un skan šādi:
- 25% no 25 000 eiro un 40% no pārsnieguma; un
- nodoklis tiek sadalīts: 80% — VSAOI un 20% — IIN.
Fiziskajām personām, kas iepriekš kārtoja grāmatvedību (vienkāršā vai divkāršā ierakstā), reformas īpatnības pieņemt ir vieglāk. Tomēr ir tāda nodarbināto grupa kā autoratlīdzības saņēmēji (autori). Tie faktiski nekad neinteresējās par nodokļu nomaksu, jo nodokļus aprēķināja un iemaksāja budžetā atlīdzības izmaksātāja grāmatvedis. Šogad no 1. jūlija kārtība būs citāda, un tas, protams, ir slogs tiem, kas ar to nekad nav sastapušies. Tomēr sākumā jums tika solītas labas ziņas…
Par labu ziņu uzskatu likuma «Par nodokļiem un nodevām» paredzamos grozījumus ar mērķi ieviest vienkāršotu nodokļa nomaksas risinājumu, izmantojot saimnieciskās darbības ieņēmumu (SDI) kontu. Sākotnēji tika plānots, ka tas būs spēkā no 2022. gada 1. janvāra, tomēr, visticamāk, norma stāsies spēkā jau no 2021. gada 1. jūlija.
Pašnodarbinātai personai, kura izmantos SDI kontu un nodrošinās visu saimnieciskās darbības ieņēmumu ieskaitīšanu vai iemaksāšanu SDI kontā, nodoklis noteiktā (procentuālā) apmērā no SDI konta apgrozījuma tiks aprēķināts, ieturēts un ieskaitīts valsts budžetā automātiski bez nodokļu maksātāja iesaistes, proti, to paveiks Valsts ieņēmumu dienests sadarbībā ar kredītiestādēm. Turklāt nodokļu maksātājs, kas izmantos minēto risinājumu, tiks atbrīvots arī no deklarāciju sagatavošanas un sniegšanas. Plašāk par SDI kontu — nākamajā numurā, jo par likumprojektu vēl jālemj Saeimā.
Nākamā labā ziņa skars gada pārskata par 2020. gadu iesniedzējus: tiek lemts par iesniegšanas datuma pagarinājumu par mēnesi vai vairāk — par to lasiet Ievas Aizsilas rakstā šajā numura.
Un trešā labā ziņa — par skaistumkopšanas nozari. Beidzot tai ir pievērsta uzmanība, un VID aicina pieteikties atbalstam (pašus, nevis darba devējus)! Papildus dīkstāves atbalstam VSAA piešķirs arī piemaksu 50 eiro apmērā par katru apgādībā esošu bērnu vecumā līdz 24 gadiem, par kuru skaistumkopšanas nozarē strādājošajiem tiek piemērots IIN atvieglojums.
Tas nozīmē, ka, cerams, mūsu skaistuma kopēji izdzīvos un drīzumā (tas gan atkarīgs arī no pārējo nozaru nodarbinātajiem) mums būs iespējams saposties un safrizēties.
Novēlu veselību, možu garu un izturību! Arī sliktām lietām reiz pienāk beigas!
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore