ŽURNĀLS BILANCE DECEMBRĪ
AIZVIEN CEROT UZ LABĀKIEM LAIKIEM
Vēl viens gads iet uz beigām. Grūts un sarežģīts.
Dabisks jautājums: kas mūs gaida nākamajā gadā gan
personīgajā, gan sabiedriskajā dzīvē? No vienas puses, it kā
esam pieraduši pie dažādiem ierobežojumiem, no otras — esam noguruši no «viļņiem»: šo drīkst, šo nedrīkst, un otrādi…
Daudz kas atkarīgs no pašiem, bet, redz, «demokrātiju» un «vārdu un viedokļu brīvību» katrs saprot pa savam. Līdz ar to turpinām lasīt
datus galvenokārt par Eiropas un Amerikas skaudro statistiku.
Raidījumā par Ķīnas ikdienu esmu dzirdējusi zīmīgu frāzi: ķīniešiem nav jāskaidro, kāpēc jāievēro ierobežojumi, jo «vajag» nozīmē — vajag. Bet mums?! Kārtējo reizi esam pirmie starp pēdējiem…
Kas attiecas uz aktualitātēm likumdošanā un grāmatvedībā, centīsimies jūs iepazīstināt ierastajā kārtībā — ikgadējā Bilances konferencē, kas notiks janvārī, diemžēl arī šoreiz attālināti.
Šajā Bilances numurā iekļāvām apkopojošu informāciju algas grāmatvežiem par normām, kuras jāpiemēro aprēķinos 2022. gadā, tajā skaitā darba laika kalendāru un minimālās stundas tarifa likmes noteikšanas tabulu. Diemžēl tā nav visa grāmatvedim nepieciešamā informācija, jo vairāki likuma grozījumi arvien nav pieejami. Piemēram, ir paziņots, ka neapliekamais minimums nodarbinātajiem no 1. janvāra būs 350 eiro (300 eiro vietā), bet no 1. jūlija — 500 eiro, tomēr dokuments nav publicēts. Turklāt nav arī informācijas par prognozēta minimuma aprēķināšanas kārtību. Protams, summas mums atsūtīs VID, bet iepriekšējā kārtība paredzēja minimuma maiņu augustā, bet jaunā — sākot ar jūliju. Arī ieņēmumu robežvērtības neapliekamā minimuma piemērošanai līdz šim nav zināmas. Domājams, ka, tiklīdz informācija būs zināma, to kopā ar aprēķiniem redakcija vispirms publicēs PLZ.lv, lai jums nebūtu jāgaida!
No vienas puses, minimuma palielināšana vērtējama pozitīvi, jo mazu algu saņēmējiem katrs eiro ir no svara. No otras puses, minimuma palielināšana vienlaikus nozīmē iekasētā ienākuma nodokļa samazināšanu. Savukārt lielākā daļa no mazākas IIN kopsummas tiek novirzīta pašvaldībām, kam jāsniedz palīdzība trūcīgajām un maznodrošinātajām personām tādā pašā apmērā kā iepriekš.
Laiks rādīs, vai brīdī, kad pašvaldības izjutīs līdzekļu trūkumu, minimuma palielināšana varētu tikt piebremzēta pēc analoģijas ar mediķu algām? Proti, likums ir, bet objektīvu iemeslu dēļ — nevaram izpildīt!
Bet par to galva sāpēs jau citai valdībai…
Brīdinu, ka grāmatvežiem būs jāiedziļinās citādākā kārtībā, aizpildot paziņojumus par fiziskajām personām izmaksātajām summām. Sniedzamā informācija būs tā pati, bet darbības vienkāršākas un loģiskākas. Kārtība būs atšķirīga par ieņēmumiem 2021. gadā un ieņēmumiem turpmākajos periodos. Par to — Bilances 2022. gada pirmajā numurā.
Vēl svarīgāki grāmatvežiem ir grozījumi Valsts sociālās apdrošināšanas likumā un tam pakārtotajos likumos. Protams, runa vispirms ir par minimālajām sociālajām iemaksām dažādām nodarbinātajām personām. Patlaban briest grozījumi nodokļu reformas normās, kas stājās spēkā 2021. gada jūlijā. Daži no tiem ir paziņoti, bet tiks publicēti tuvāk Jaunajam gadam.
Un beidzot — neskatoties uz visām problēmām, tuvojas Ziemassvētki, otro reizi svinēsim klusi savā mājsaimniecībā (vārds jau nav jauns, bet piemērojams pavisam citā sfērā). Iedegsim svecītes, apsveiksim viens otru, novēlēsim veselību, izturību un rīcību ar skaidru prātu. Cerēsim, ka pārvarēsim šo periodu un varbūt izdosies turpināt dzīvot, kā bija ierasts. Būsim kopā arī nākamajā gadā!
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore