ŽURNĀLS BILANCE APRĪLĪ
Arī pašizolācijā grāmatvežiem darba netrūkst
Patlaban visu mediju galvenā tēma ir par un ap pandēmiju. Šādas situācijas mums vēl nav bijis, kaut arī visbiežāk notiek salīdzināšana ar ikgadējo gripas epidēmiju, jo arī tad tiek fiksēti daudz nāves gadījumu. Negribu kļūt par kārtējo dīvāna ekspertu. Informācijas par to, kas un kāpēc notiek, kad beigsies un vai nākamgad atkārtosies, ir tik daudz, ka nezini, kurai ticēt. Tādēļ vērsīšu uzmanību uz tām lietām, kurās saprotu mazliet vairāk.
Grāmatvedības kārtošana nav atcelta. Protams, kādreiz šī jezga beigsies, bet vai tad grāmatveži ir atbrīvoti no ikdienišķā darba? Šajos apstākļos ieguvuši tie darba devēji, kas parūpējās un nodrošināja iespēju savam grāmatvedim veikt darbu attālināti.
Grāmatvežu darbu atvieglos arī atļauja iesniegt gada pārskatus līdz 31. jūlijam. Ceru, ka VID nebūs ļoti bargs, konstatējot nelielas neprecizitātes, ja grāmatvedim tiešām bijuši objektīvi iemesli nokavēt kāda pārskata iesniegšanas termiņu vai precizējot sniegto informāciju.
Tomēr gribu vērst jūsu uzmanību uz VID informatīvo materiālu par darba devēja ziņojuma (par VSAOI un IIN) aizpildīšanu dīkstāvē.
Sniedzot VID informāciju par krīzes skarto uzņēmumu (dīkstāves pabalsta saņemšanai), jāsniedz uzņēmuma un darbinieku dati un raksturojošie rādītāji. VID rīcībā ir visa informācija, lai pārliecinātos, vai dīkstāve tiešām saistīta ar pandēmiju, vai darbinieki tiešām atrodas dīkstāvē, neslimo un, ja izpildās visas prasības (sk. rakstu «Dīkstāves pabalsts» 46. lpp.), piešķir pabalstu. Vairāki darba ņēmēji tomēr varēja strādāt vismaz pusi marta. Tātad grāmatveža pienākums ir sniegt VID ziņojumu. Šajā ziņojumā jāuzrāda aprēķinātā alga par daļu mēneša (4. aile), aprēķinātās iemaksas (5. aile), pārskata mēnesī ieturētais algas nodoklis no pārskata mēnesī izmaksātās darba algas (8. aile), neatkarīgi no tā, par kuru mēnesi alga aprēķināta, riska nodeva un nostrādātās stundas.
Ja darba devējs aprēķināja darbiniekam atlīdzību par martā daļēji nostrādāto laiku un dīkstāves laikā atbalstīja viņu ar papildu summu, tad ziņojumā būs jāuzrāda samaksas bruto kopsumma un jāaprēķina no tās nodokļi. Dīkstāves pabalstu šis papildu maksājums neietekmē.
Ja darba devējs apmaksāja darbiniekam nostrādātā mēneša daļu un pieteicās savu darbinieku pabalsta saņemšanai, bet VID atteica tā piešķiršanu, darba devējam par dīkstāvi saskaņā ar Darba likuma 74. panta 3. daļu būtu jāsaglabā darbinieka darba samaksa (ja noteikta laika alga), bet akordniekiem — vidējā izpeļņa, jo situācija tiek uzskatīta par «dīkstāvi darba devēja vainas dēļ».
Savukārt VID samaksātais dīkstāves pabalsts darba devēja uzskaitē nekur nav jāuzrāda, jo tas redzams tikai darba ņēmēja personīgajā kontā. Nodokļi šim pabalstam netiek piemēroti.
Ja darbinieks būs dīkstāvē veselu mēnesi, ziņojumā visas ailes būs tukšas (0), izņemot riska nodevu (9. aile), jo darba attiecības nav pārtrauktas.
Ņemiet vērā, ka informācija mainās no dienas uz dienu, valdība strādā ļoti intensīvi un līdz ar to «jātur roka uz pulsa», jo noteikumi un prasījumi var tikt grozīti un papildināti ļoti bieži.
Novēlu jums pacietīgi izturēt šo nepatīkamo laiku, jo citas izejas mums nav. Lūdzu pēc iespējas nepulcēties, izolēties, distancēties un visādi citādi sargāt sevi un savus mīļos.
Pāries arī tas…
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore