PRAKTISKAIS LIKUMDOŠANAS ZIŅNESIS SEPTEMBRĪ:

Būt kā klintij!

Nav noslēpums, ka savulaik vieni no pieprasītākajiem grāmatvežiem bija tādi profesionāļi, kuri labi pārzināja likumu robus. Uzņēmējam daudz nerūpēja, kā grāmatvedis savilks kopā viņa tēriņus, jo labam grāmatvedim jāprot rast risinājumu pat tad, ja viņa darba devējs rīkojas pretēji likumā noteiktajam. Reti kurš atļāvās iebilst, ka konkrēto summu nav iespējams norakstīt kā saimnieciskos izdevumus, vai arī atmeta atpakaļ čekus, norādot, ka ar tajā esošiem rekvizītiem tie nav derīgi. Atbildība par grāmatvedības dokumentāciju jau bija uzņēmuma valdes loceklim, ne darbā pieņemtajam grāmatvedim.

Mūsdienās situācija ir radikāli mainījusies, it īpaši tādēļ, ka daudzi uzņēmumi vairs nealgo štata grāmatvedi, bet savu finanšu saimniecību uztic grāmatvedības firmai vai pašnodarbinātajai personai, kura sniedz ārpakalpojumu.

Līdz ar to grāmatveža darbs kļuvis daudz atbildīgāks.

To paredz arī pēdējā laikā pieņemtie normatīvie akti, kas ārpakalpojumu sniedzējiem liek ļoti rūpīgi izvēlēties klientus. Jo, kā nesen kādā seminārā izteicās nodokļu administrācijas pārstāvis, pie grāmatveža, kurš klientam palīdzēs veikt prettiesiskas darbības, vairs nenāks nodokļu inspektors, bet gan policists. Attiecīgi grāmatvedim neliks maksāt sodu, viņu liks cietumā!

Varbūt, ka tik draudīga situācija tomēr neveidosies, taču jāpatur prātā, ka pat tad, kad grāmatvedis būs atteicies no blēdīga klienta un atdevis tam visus dokumentus, kontrolējošie dienesti var pieprasīt uzrādīt saglabātās dokumentu kopijas, jo ārpakalpojumu grāmatvedim par katru klientu ir jāveido “lieta” – jādokumentē tā darījumi un jebkura cita informācija, kas var liecināt par iespējamām noziedzīgām darbībām, kā arī jāglabā rakstiski pierādījumi, ka grāmatvedis savā pārliecībā un godprātībā bijis stiprs un nesatricināms kā klints – nav šādās darbībās iesaistījies, bet gan centies tās novērst, vai, ja tas nav bijis viņa spēkos, – ziņojis par tām.

Vineta Vizule, žurnāla un portāla plz.lv redaktore

Ar SEPTEMBRA numura saturu var iepazīties ŠEIT.

Abonenti ELEKTRONISKI lasīt žurnālu VAR ŠEIT!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *