PRAKTISKAIS LIKUMDOŠANAS ZIŅNESIS OKTOBRĪ:

Zem lupas – finanšu noziegumi

Septembrī valdībā un Saeimā netapa jauni normatīvie akti, kas tiešā veidā ietekmētu grāmatvežu darbu, arī nodokļu izmaiņas šogad vairs nav paredzētas, ja nu vienīgi pārsteigumu sagādās Saeimas deputāti, pieņemot nākamā gada valsts budžeta likuma pakotni. Tomēr nevaram ieslīgt rudenīgās apcerēs un ziemas miegā, jo valstī turpinās cīņa ar naudas atmazgātājiem, negodprātīgiem uzņēmējiem, kuru noziedzīgie finanšu darījumi var kļūt zināmi arī uzņēmumu grāmatvedības uzskaites kārtotājiem.

Finanšu izlūkošanas dienesta vadītāja Ilze Znotiņa norādījusi, ka Saeima un valdība ļoti īsā laikā izdarījusi ievērojamu darbu, lai turpinātu stiprināt Latvijas spēju cīnīties ar finanšu noziegumiem. Ir veiksmīgi pabeigts pirmais posms Moneyval rekomendāciju izpildē. To ieviešanas gaitā ir veikti būtiski uzlabojumi Latvijas nelegāli iegūto līdzekļu legalizēšanas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (NILLTPFN) tiesiskajā regulējumā, tajā skaitā, izdarot būtiskus grozījumus NILLTPFN likumā un aizliedzot finanšu institūcijām darījumus ar čaulas veidojumiem.

Nozīmīgs solis rekomendāciju ieviešanā bijis arī šovasar pieņemtie grozījumi Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā un ar tiem saistītie Ministru kabineta izdotie noteikumi. Tāpat ir izveidota Sankciju koordinācijas padome, kas stiprinās sankciju piemērošanas efektivitāti, kā arī informēs privāto un publisko sektoru par sankciju ievērošanu.

Savukārt, kādi riski naudas atmazgāšanas jomā var apdraudēt nefinanšu sektoru, kas jauns saistībā ar politiski nozīmīgu personu uzraudzīšanu un kāpēc būs nepieciešamas sliekšņa deklarācijas, par to uzzināsit šajā izdevumā.
Cerams, esat jau pamanījuši, ka mainījusies žurnāla elektroniskā vietne www.plz.lv, kļūstot vēl mērķētāka grāmatvežu auditorijai un piesaistot žurnāla Bilance tematiku. Sekojiet portāla informācijai ik dienu, tostarp arī Grāmatvedības apakšsadaļai Klientu izpēte.

Vineta Vizule, žurnāla un portāla plz.lv redaktore

Ar OKTOBRA numura saturu var iepazīties ŠEIT.

Abonenti ELEKTRONISKI lasīt žurnālu VAR ŠEIT!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *