PRAKTISKAIS LIKUMDOŠANAS ZIŅNESIS novembrī:

Kļūdas un atbildība

Vineta Vizule,
žurnāla un portāla plz.lv redaktore

Oktobra nogalē, kad tipogrāfijā nodevām šo žurnāla numuru, 12. Saeimai bija jāsanāk vēl tikai vienā sēdē, kurā, spriežot pēc plānotās darba kārtības, galīgajā lasījumā bija jāsteidz pieņemt vairāk nekā 30 likumprojektus. Ne mazāk ražīga bija arī Saeimas priekšpēdējā sēde. Šāds tiesību aktu birums nozīmē to, ka līdz gada nogalei un vēl arī nākamgad vajadzēs pamatīgi iedziļināties mainītajās vai no jauna radītajās tiesību normās, lai spētu tās atbilstīgi piemērot praksē.

Tai pašā laikā Valsts ieņēmumu dienests publicējis nodokļu kontroles pasākumu rezultātus par šī gada deviņiem mēnešiem. Diemžēl tie nav iepriecinoši, jo nodokļu administrētāji papildus aprēķinājuši miljoniem eiro nenomaksāto nodokļu, no kuriem vislielāko summu veido pievienotās vērtības nodoklis – 39,3 miljonus eiro, kas ir 42% no kopējās nodokļu auditos aprēķinātās summas. Miljonos mērāms arī nepareizi aprēķinātais uzņēmumu ienākuma nodoklis – 13,7 miljoni eiro. Retāk nodokļu maksātāji palikuši parādā par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām – 3,5 miljonus eiro un iedzīvotāju ienākuma nodokli – 1,8 miljonus eiro.

Jājautā, vai, veicot nodokļu kontroles pasākumus, īpaši bargi bijuši nodokļu inspektori, vai nodokļi slēpti apzināti, vai arī šādi uzrēķini veidojušies saistībā ar neprasmi pareizi aprēķināt maksājumus valsts budžetam? Nodokļu administrētāji norāda, ka daudzos gadījumos vispirms viņi ir konsultējuši un ļāvuši pašiem uzņēmējiem tikt galā ar savu grāmatvedību. Tātad vainojama vai nu likumu nezināšana, vai izvairīšanās no nodokļu nomaksas. Bet varbūt nodokļu regulējums ir par sarežģītu?

Uz šiem jautājumiem atbildes būs jāmeklē jaunajam likumdevējam – 13. Saeimai. Mums atliek gaidīt, vai un kādas izmaiņas notiks nodokļu jomā. Tāpēc neaizmirstiet pagarināt žurnāla un portāla plz.lv abonementu 2019. gadam, jo turpināsim informēt, skaidrot un atgādināt par jūsu darbam svarīgākajām normatīvā regulējuma izmaiņām.

Ar NOVEMBRA numura saturu var iepazīties ŠEIT.

ABONĒT ŽURNĀLU UN PORTĀLU VAR ŠEIT.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *