PRAKTISKAIS LIKUMDOŠANAS ZIŅNESIS MAIJĀ:

Vai raķešzinātne grāmatvežiem?

Vineta Vizule, žurnāla un portāla plz.lv redaktore

Sociālajos tīklos nesen lasīju kādu bijušās Saeimas deputātes ierakstu: “Grāmatvedības, nodokļu normatīvu zināšanu pārbaude vēl liekas saprotama, bet Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma pieaugošās prasības mazo uzņēmumu grāmatvedības kārtotājiem ir kosmosa apguves instrukcija.”

Ja tā uzskata cilvēks, kas bijis saistīts ar likumdošanas procesu, ieguvis grādu ekonomikā, vadījis uzņēmumu, kas nodarbojas ar finanšu konsultāciju un grāmatvedības pakalpojumu sniegšanu, tad šādam apgalvojumam nevar neticēt. Turklāt Valsts ieņēmumu dienesta piemērotie visai ievērojamie naudas sodi grāmatvedības uzņēmumiem aprīlī vien liecina, ka pēdējais laiks tomēr apgūt šo “kosmosu”. Tā, piemēram, 5000 eiro sods uzlikts par to, ka nav veikta klientu izpēte, klientu identifikācija, patieso labuma guvēju un politiski nozīmīgu personu noskaidrošana un darījumu uzraudzība, 2500 eiro sods – nav izvērtēti klientu darījumi, par aizdomīgiem darījumiem nav ziņots Kontroles dienestam; nav uzglabāta klientu izpētes ietvaros iegūtā informācija pēc darījumattiecību ar klientu izbeigšanas.

Jāņem vērā, ka no 1. maija ārpakalpojumu grāmatvedības un nodokļu konsultāciju firmām ir jābūt izveidotai arī iekšējai kontroles sistēmai, lai varētu veikt sankciju riska pārvaldīšanu, kā to paredz Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likums. Turklāt uz vietējiem uzņēmumiem attiecas ASV noteiktie sankciju ierobežojumi, par kuriem var uzzināt, tikai rūpīgi sekojot līdzi Ārlietu ministrijas sniegtajai informācijai un norādītajiem avotiem, kur meklēt sankciju sarakstus.

No 1. maija uzņēmumos, kuros strādā vairāk nekā 50 darbinieku, ir jāievieš arī iekšējā trauksmes celšanas sistēma, lai varētu ziņot par novērotajiem likumu pārkāpumiem, kas skar sabiedrības interešu apdraudējumu. Jāuzsver, ka likums attiecas tieši uz darba tiesiskajām attiecībām, nevis, piemēram, ceļā uz darbu vai pie kaimiņiem novēroto. Šādiem ziņojumiem ir paredzēts cits normatīvais regulējums, tostarp Krimināllikums. Tātad trauksmi celsim tik tad, ja pārkāpumi novēroti darba vidē.

Ar MAIJA numura saturu var iepazīties ŠEIT.

ELEKTRONISKI lasīt žurnālu VAR ŠEIT!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *