PRAKTISKAIS LIKUMDOŠANAS ZIŅNESIS JŪNIJĀ:

Rīgas tukšie skatlogi

Vineta Vizule, žurnāla un portāla plz.lv redaktore

Nesen kāds Rīgas viesis vaicāja, kur galvaspilsētā var meklēt iepirkšanās ielu. Tādas ir visu lielpilsētu centros un ir atvēlētas gājējiem. Ielas abās pusēs redzami lielāki vai mazāki veikali – gan tādi, kas pārstāv pasaulē zināmus zīmolus, kādi atrodami jebkurā citā Eiropas valstī, gan vietējos ražotājus. Netrūkst arī pa kādai suvenīru bodītei un tirgotavai no lētā gala ar Āzijas valstīs ražoto preču sortimentu. Pa vidu – kafejnīcas un bāri, kur ieturēt maltīti un atspirdzināties. Vai Rīgā centrā ir tāda iela? Nav gan!

Toties ir ielas ar daudziem tukšiem, noputējušiem skatlogiem, aiz kuriem reiz mājoja cerība, ka bizness plauks, valdīs apmeklētāju rosīga dzīvība. Taču diemžēl nekā… Tirgotavu bizness ir vai nu paputējis, vai arī tās īpašnieki pieņēmuši lēmumu pārcelties uz kādu no lielajiem tirdzniecības centriem pilsētas attālākajos nostūros.

Aizvadītajā mēnesī sociālos tīklus, pēc tam arī plašsaziņas līdzekļus un pat Saeimas gaiteņus sasniedza kāds stāsts par uzņēmumu, kurš bija veiksmīgi iedzīvojies pilsētas centrā, kļuvis par iecienītu atpūtas vietu, tostarp arī Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektorei. Taču cerīgais stāsts par veiksmīgo uzņēmēju aprāvās, jo nodokļu parāda dēļ tika slēgti uzņēmuma konti. Saprotams, kafejnīca nevar strādāt bez iespējas algot darbiniekus, norēķināties ar piegādātājiem un citiem kreditoriem, tostarp nodokļu administrāciju. Konfliktā iesaistītās puses pastāvēja katra uz savu notikumu izklāstu – kā un kāpēc uzņēmuma darbība apturēta.

Neiedziļināšos niansēs, tik piebildīšu, ka nodokļu administrētāju darbību noteic normatīvie akti. Ja reiz tie paredz, ka nesamaksātie nodokļi jāiekasē, apturot komercdarbību, tad jājautā likumdevējam, vai ar šādām sankcijām ir iespējams panākt, ka nodokļi tiks samaksāti. Ja tas netiks izvērtēts, uz rīdziniekiem un pilsētas viesiem raudzīsies arvien vairāk tukšo skatlogu. Uzņēmējdarbības vides uzlabošanas plāns ministriju atvilktnēs arī nepalīdzēs.

Ar JŪNIJA numura saturu var iepazīties ŠEIT.

ELEKTRONISKI lasīt žurnālu VAR ŠEIT!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *