PRAKTISKAIS LIKUMDOŠANAS ZIŅNESIS decembrī:

Pagaidām mēs pagaidīsim

Vineta Vizule,

žurnāla un portāla plz.lv redaktore

Aizdomas, ka šis gads noslēgsies nedaudz neparastāk, jo vēl decembra vidū nav zināms, vai šogad tiks izveidota jauna valdība. Vasara pagāja cerībās un solījumos, ka sāksim dzīvot  “pa jaunam”, taču pēc 13. Saeimas vēlēšanām uz jauno dzīvi jāpagaida. Arī nākamā gada valsts budžets šogad apspriests kā pagaidu budžets. Tad jau redzēs, kā būs turpmāk, pagaidām mums jāpagaida, cerot uz tautas sakāmvārdu, ka labs nāk ar gaidīšanu, silts – ar sildīšanu.

Tomēr ar  pašreizējo situāciju un budžeta aprisēm nav mierā Fiskālās disciplīnas padome. Tā norādījusi, ka, atšķirībā no pārējām Baltijas valstīm, Latvijas līdzšinējā valdība nav spējusi veidot budžetu pretēji ekonomikas ciklam bez deficīta.  Latvijas valsts budžeta plāns nākamajam gadam iecerēts ar negatīvu bilanci – 0,7% no iekšzemes kopprodukta. Abām pārējām valstīm budžeta bilance ir pozitīva jeb ieņēmumi budžetā plānoti lielāki nekā izdevumi – Lietuvai tā ir 0,4% no IKP, bet Igaunijai – 0,5% no IKP apmēra.

Fiskālā disciplīnas padome arī brīdina, ka jebkādi izdevumu palielinājumi pensijām, pabalstiem un darba apmaksai, kuri nav bijuši ietverti vidēja termiņa ietvara likumā, nākamgad ir pilnībā jākompensē ar citu valsts budžeta izdevumu samazinājumu. Diemžēl saglabājas ļoti augsts risks, ka, nepietiekami kontrolējot budžeta izdevumu līmeni, var nākties pat samazināt budžeta izdevumus vai palielināt nodokļu slogu.

Protams, nodokļu maksātājiem tā nav iepriecinoša prognoze, jo solīts, ka nodokļu likmes nākamgad netiks mainītas. Taču, kamēr nav zināms, kurš būs valdības priekšgalā, kurš vadīs Finanšu ministriju, vai novembrī izziņotā Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora amata kandidāte tiks apstiprināta, atliek tikai gaidīt un cerēt, ka būs labāk, nekā izklausās.

Svētku mēneša laikā vēl var kas mainīties, tāpēc esam kopā ar jums un ik dienu žurnāla elektroniskajā pielikumā www.plz.lv apkoposim finanšu un biznesa aktualitātes, galveno uzmanību tāpat kā līdz šim pievēršot jaunumiem nodokļu un grāmatvedības jomā.

Vēlu gaišus gadumijas svētkus, būsim kopā arī 2019. gadā!

Ar DECEMBRA numura saturu var iepazīties ŠEIT.

ELEKTRONISKI lasīt žurnālu VAR ŠEIT!

ABONĒT ŽURNĀLU UN PORTĀLU VAR ŠEIT.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *