PRAKTISKAIS LIKUMDOŠANAS ZIŅNESIS APRĪLĪ:

Parādus labāk dzēst!

Vineta Vizule, žurnāla un portāla plz.lv redaktore

Pirms vairāk nekā mēneša, nododot žurnāla marta numuru, redakcijas slejā prognozēju, ka martā stabilitāte mīsies ar neziņu. Taču arī aprīļa sākumā vēl īstas skaidrības nav ne par valsts budžetu 2019. gadam, ne skolotāju algām, kas ar to saistītas, un pat ne ar Brexit termiņiem.

Toties martā pamatīga „zemestrīce” izraisījās nodokļu sakarā. Mēneša sākumā daudzi steidza iesniegt gada ienākumu deklarācijas, lai atgūtu pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli, taču uzzināja, ka ir kļuvuši par nodokļu parādniekiem! Kā pamazām noskaidrojās, iedzīvotāji nebija ņēmuši vērā brīdinājumus, ka diferencēto neapliekamo minimumu Valsts ieņēmumu dienests aprēķinās tikai brīdī, kad būs deklarācijā ievadīti dati par visiem gada laikā saņemtajiem ienākumiem. Tāpēc nevar vainot grāmatvedi, ja bez tiešajām darba attiecībām bijis vēl blakus darbs, ienākumi no saimnieciskās darbības vai par realizētajiem autordarbiem. Jācer, ka aizvadītajā mēnesī grāmatveži vēlreiz būs skaidrojuši, kā rodas nodokļu parāds, kā arī būs ieteikuši risinājumus, kā izvairīties no šī parāda par 2019. gada ieņēmumiem. Visdrošāk ir maksāt 23 % nodokļa likmi, kā arī atteikties no prognozētā neapliekamā minimuma. Tas gan rada situāciju, ka iedzīvotāji kreditēs valsti, jo pārmaksu varēs atgūt tikai pēc gada, turklāt bez depozīta noguldījuma procentiem.

Martā pieņemti arī likuma grozījumi, kas ļaus nodokļa atmaksu atlikt līdz 2020. gada nogalei. Tomēr jāņem vērā, ka parāds 2020. gada izskaņā būs tikpat nepatīkams, tāpēc labāk to neuzkrāt vai arī gādāt par tā dzēšanu, piemēram, veicot uzkrājumu 3. pensijas līmenī, apdrošinot dzīvību vai ziedojot labdarībai. Tādējādi daļa parāda „norakstīsies”.

Martā bijuši arī vairāki interesanti tiesu nolēmumi, kas liek aizdomāties, kāds liktenis var piemeklēt uzņēmuma bankā noguldīto naudu, kura savā ziņā kļūst par bankas īpašumu, ja kredītiestādei rodas sarežģījumi. Vienlaikus tapis zināms, ka likumprojekta stadijā rosinātā atteikšanās no skaidras naudas darījumiem tomēr varētu dzīvē neīstenoties.

Ar APRĪĻA numura saturu var iepazīties ŠEIT.

ELEKTRONISKI lasīt žurnālu VAR ŠEIT!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *