BILANCES JURIDISKIE PADOMI OKTOBRĪ

Paradigmas maiņa tiesvedībā

Septembrī noritēja interesanta diskusija par procesuālā regulējuma efektivitāti komercstrīdu un ekonomisko noziegumu lietu izskatīšanā. Tajā pašmāju un ārvalstu eksperti sprieda, kā padarīt tiesvedību raitāku, lai nonāktu pie saprātīga rezultāta. Vienlaikus izskanēja jautājums, vai pilnībā tiek izmantotas tās iespējas, ko jau patlaban paredz Civilprocesa likums un Kriminālprocesa likums.

Diskusijas dalībnieki gandrīz vienprātīgi atzina, ka vaina nav likumos, bet galvenokārt to normu piemērošanā. Tātad kļūdas meklējamas izmeklētāju, prokuroru un tiesnešu darbībā vai bezdarbībā. Iespējams, nepietiekams ir arī tiesu sistēmai piederīgo darbinieku kompetences līmenis, tāpēc arvien vairāk iezīmējas aprises jaunas specializētas ekonomisko lietu tiesas izveidē.

Interesants bija Latvijas Republikas Satversmes tiesas tiesneša Alda Laviņa priekšlikums mainīt tiesvedības filozofiju – uz divu lietas dalībnieku (prasītāja un atbildētāja) strīdu jāraugās nevis kā uz individuālu strīdu, bet kā uz  valstij nozīmīga risinājuma meklēšanu. Civilprocesam jāatbilst sociālas valsts elementam, tāpēc ne tik liela nozīme jāpiešķir divu pušu sacīkstes principam, cik sadarbības principa ievērošanai. Tiesāšanās procesam nav jābūt smagnējam, tiesnesim jāļauj pusēm izteikt viedokli, lai noskaidrotu lietas būtību, ne formālo iemeslu. Savukārt zvērināts advokāts Māris Vainovskis bilda, ka uzņēmēji tiesāšanos redz kā projektu, un tādam tam arī būtu jāizskatās no tiesu sistēmas puses – process jāplāno, tam iepriekš jāsagatavojas un strikti jāievēro termiņi.

Par to kādus strīdus  varētu šķetināt jaunveidojamā ekonomisko lietu tiesa, kādi jauni tiesas atzinumi radušies saistībā ar summētā darba laika uzskaiti un publiskajiem iepirkumiem, kā darba devēji var ar akciju opcijām piesaistīt lojālus darba ņēmējus un vēl daudz ko citu uzziniet žurnāla jaunākajā numurā!

Vineta Vizule, žurnāla Bilances Juridiskie Padomi redaktore

BILANCES JURIDISKIE PADOMI OKTOBRA numura saturu var skatīt ŠEIT.

ABONENTI lasīt žurnālu ELEKTRONISKI var ŠEIT

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *