BILANCES JURIDISKIE PADOMI jūlijā:

Likumdošanas mašinērija
Vineta Vizule,
žurnāla Bilances Juridiskie Padomi redaktore

 “No  tiesnešiem,  uzņēmējiem  un  cilvēkiem  pašvaldībās  bieži  nākas  dzirdēt,  ka  likumos ietvertās normas nav saprotamas. Un tas nav saistīts ar likuma normu lasītāja zināšanām vai izglītības līmeni, bet gan pašām normām, kas ir neskaidri formulētas, un bieži vien vēl  neskaidrākas ir to piemērošanas iespējas.” Šis ir citāts no Valsts prezidenta uzrunas Saeimas deputātiem, noslēdzot šā gada pavasara sesiju, kurā Saeima  pieņēmusi 68 likumus – 13 jaunus un grozījumus 55 likumos. Strādājot ar iesniegtajiem likumprojektiem – skatot tos otrajā un trešajā lasījumā –, Saeimā kopumā vērtēti 2133 priekšlikumi, informē Saeimas Preses dienests. Savukārt Valsts prezidents mūsu parlamenta deputātiem visai skarbi norādīja par “teju ierasto pēdējā brīža risinājumu praksi, kad trešajā lasījumā tiek atbalstīti  pa  sētas  durvīm  atnesti,  līdz  galam  neizstrādāti  un  pienācīgi  neapspriesti priekšlikumi”. Tāpat viņš rosināja katram  likumam izstrādāt sākuma un gala anotācijas, lai ikvienam būtu informācija par Saeimas veiktajām izmaiņām un padarīto darbu. “Likumdošanas  procesa pilnveidojumi nebūtu noliekami kādā dziļā atvilktnē, bet iesāktais darbs ir jāpabeidz,” atgādināja valsts galva.
Arī žurnāla redakcija pievienojas aicinājumam izvērtēt tiesību aktu un to tapšanas kvalitāti, jo nereti pat juridisko profesiju pārstāvji atsakās sniegt to normu skaidrojumu. No žurnāla rakstu autoriem, piemēram, attiecībā uz datu aizsardzības regulējuma piemērošanu, izskanējis viedoklis, ka “haoss ir milzīgs, bet faktiski tikai tāpēc, ka nav pagaidām vienotas pieejas regulas interpretēšanā un arī mūsu valsts iestādes pauž katra savu viedokli”.
Cik nu iespējams, nākam talkā, un arī šī žurnāla jūlija numura lappusēs atradīsit skaidrojumus, kas noderīgi gan biznesā, gan risinot juridiskos jautājumus kā privātpersonām.

Ar žurnāla jūlija numura satura rādītāju var iepazīties ŠEIT!

ABONĒT ŽURNĀLU E-VEIKALĀ

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *