BILANCES JURIDISKIE PADOMI JŪLIJĀ

Jāmeklē izeja no strupceļa

Vasaras karstākais mēnesis klāt, laiks atvilkt elpu pēc saspringtā pavasara darba cēliena! Liela daļa komersantu jau tikuši galā ar uzņēmuma iepriekšējā gada finanšu pārskata sagatavošanu un var izvērtēt darbības rezultātus. Daudziem tie bijuši apmierinoši vai pat labi, neraugoties uz aizvadītajiem diviem Covid-19 pandēmijas gadiem. Tomēr atslābt neizdosies pat vasaras tveicē, jo, ja šā gada pirmais pusgads bija zināma “atkopšanās” pēc pandēmijas ierobežojumiem, tad nākamais pusgads jau draud ar vēl lielāku inflāciju, ražošanas izejmateriālu un enerģijas resursu cenu pieaugumu, Krievijas aizsāktā kara Ukrainā izraisīto piegādes ķēžu buksēšanu u.tml. negācijām.

Visticamāk, būtiski ekonomiskie satricinājumi Latvijai vēl tikai priekšā. Tiek prognozēts, ka gada otrajā pusē, strauji pieaugot pārtikas un enerģijas cenām, iedzīvotāju pirktspēja turpinās samazināties. Turklāt inflāciju nevarēs apturēt, strauji audzējot algas. Ekonomisti brīdina, ka papildu nauda apgrozībā var tikai veicināt cenu pieaugumu.

Risinājumi ekonomikas stabilizēšanai būs jāmeklē jaunievēlētajai Saeimai. Cik tā būs darbspējīga, atkarīgs no mums, vēlētājiem. Nākamās – 14. Saeimas deputātu kandidātu sarakstu iesniegšana notiek no 3. jūlija līdz 2. augustam, vēl ir iespēja izvirzīt tādus priekšstāvjus, kuri pieņem izsvērtus un pārdomātus likumus un kuri nevairās balsot arī par diskutablākajiem jautājumiem, nevis demonstratīvi nepiedalās balsošanā.

Arī šajā žurnāla numurā atgādinām par likumdevēja veikumu – jaunākajām izmaiņām normatīvajos aktos, kas būtiski komercdarbībā iesaistītajiem, tostarp par izmaiņām klientu attālinātās identifikācijas prasībās, par korektu cenu norādīšanu dažādās mārketinga akcijās un preču izpārdošanās, par nodokļu strīdu risināšanu laikā, kad apturēta Latvijas un Krievijas vienošanās par starpvalstu nodokļu regulējumu. Tāpat atgādinām, ka, neraugoties uz globālajiem satricinājumiem, spēkā ir prasības personas datu aizsardzībai. Skaidrojam arī, vai Darba likuma normas attiecināmas uz darbinieka pausto viedokli un vai sabiedrības vairākumam nepieņemama viedokļa dēļ darba devējs drīkst uzteikt darbu tā paudējam.

Vineta Vizule,
žurnāla Bilances Juridiskie Padomi redaktore

JŪLIJA NUMURA SATURS

JURISTA KOMPLEKTS

BILANCES ZELTA KOMPLEKTS

PIRKT E-ŽURNĀLU

[products columns=”4″ ids=”1394

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *