BILANCE MARTĀ
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore
Pirmais marts – ar plusu vai mīnusu?
Beidzot šī diena ir pienākusi! Pamatīgs stress visiem! VID tiks sturmēts gan elektroniski, gan fiziski. Paredzot šo ažiotāžu, ir izsludināti vairāki semināri visā valstī. Vai tikai nav mazliet par vēlu?! Atkal klibo komunikācija…
Grāmatveži šajos jautājumos tiks «pratināti» savas darbavietas ietvaros!
Strīdi un skaidrojumi notiks ģimenē, draugu lokā, arī veikala rindā! Protams, piebiedrosies aktīvi līdzpilsoņi, kurus dzirdēsim pa radio un redzēsim televīzijā. Paredzams, ka daudzi būs neapmierināti… Lai Dievs dod spēku pārdzīvot pirmā gada nodokļu reformas realitāti bez kaitējuma veselībai!
Runa, protams, ir par 2018. gada fizisko personu ienākumu deklarāciju. Mediji skaļi paziņoja: pēc aplēsēm, ap 60 000 strādājošo, visticamāk, nāksies piemaksāt ienākuma nodokli par 2018. gadu! Kuram tad tas patiks! Visu gadu maksājām nodokļus, tomēr tik un tā būs jāpiemaksā?! Diezin kāpēc ne vārda netiek minēts, cik tūkstošu būs tādu nodokļu maksātāju, kuriem IIN tiks atmaksāts (pat neņemot vērā attaisnotos izdevumus par mācībām un ārstniecību)! Ļoti gaidīšu šo statistiku.
Godīgi sakot, nav jau tā, ka neviens necentās brīdināt par šādas situācijas iespējamību. Turklāt nav nekā īpaši sarežģīta sevis pasargāšanā no parāda budžetam. Atliek vien iemācīties divus «dzejolīšus» un periodiski gada laikā tos atcerēties. Tie ir, lūk, šādi:
1. Jo tuvāk mani vidējie ieņēmumi tūkstotim mēnesī, jo mazāks ir mans neapliekamais minimums. Lietderīgi būtu no minimuma vispār atteikties, lai tā nepamatota piemērošana neiedzītu mani mantkārības grēkā (parādā).
2. Ja mani vidējie ieņēmumi mēnesī pārsniedz pusotra tūkstoša, laiks lūgt grāmatvedi piemērot ienākuma nodokļa likmi nevis 20%, bet 23%.
Personai bez priekšzināšanām grāmatvedībā ar to ir pilnīgi pietiekami, lai nebūtu jāuztraucas par papildu nodokļa piemaksu, gadam beidzoties. Pieradīs pie šiem noteikumiem un varēs interesēties tālāk, kāpēc tā, vai nākamgad arī tas pats u.tml.).
Žurnāla lasītāji jau laikus tika brīdināti par minētajiem principiem un riskiem un, protams, tos sapratuši no pirmās reizes, tomēr «parastie cilvēki» diez vai ieskatās speciālistiem paredzētajos rakstos, tāpēc reformas slogs pamatā būs jāiznes uz saviem pleciem tieši grāmatvežiem. Neskatoties uz to, ka presē bija brīdinoša informācija, nevienā komentārā nebija skaidrojuma, ka cilvēkam (nodokļu maksātājam) būtu jāskaita kopā nevis saņemtie ieņēmumi (neto, uz rokas), bet aprēķinātie (bruto!). Vai jāskaita visi ieņēmumi, vai ir tādi, kuri nav jāsummē…
Cilvēki nezina šādas īpatnības, jo viņi ir speciālisti pavisam citās jomās!
Vai tiešām ienākuma nodoklis būs jāpiemaksā vairākiem tūkstošiem?
Patlaban to neviens nevar pateikt, bet, pētot statistikas datus, redzams, ka valstī ir tik daudz nodarbināto ar tik nelielām algām, ka diez vai tiem varētu būt pārsniegti iepriekš minētie sliekšņi un izveidotos nodokļa parādi. Savukārt tās personas, kuru ieņēmumi pārsniedz vidēji mēnesī 1000 eiro (neapliekamajam minimumam) vai 1667 eiro (23% IIN likmei), var nomierināt ar vienkāršu aritmētisku secinājumu: par ieņēmumiem, kas pārsniedz minētos lielumus, jums būs jāpiemaksā ne vairāk kā 30 eiro par katru tūkstoti. Trīsdesmit eiro no tūkstoša – vai tā ir katastrofa?
Vai ir vērts krist panikā, pirms no jums tiek pieprasīts papildu nodoklis?
Ar marta Bilances satura rādītāju var iepazīties ŠEIT
Abonenti var lasīt žurnālu ELEKTRONISKI ŠEIT.