ŽURNĀLS BILANCE JANVĀRĪ

Pirmais, otrais… klāt ir trešais

 Esiet sveicināti, cienījamie un godājamie grāmatveži! Nodzīvots otrais nodokļu reformas gads, ceru, ka esat gatavi pieveikt arī trešo…

Noteikti esam pamanījuši, ka 2019. gadā daži normatīvie akti tika loģiski pielaboti, lai neatkārtotos pirmā reformas gada rūgtā pieredze. Protams, visvairāk tas skāra fiziskās personas, kuras pēkšņi kļuva par parādniekiem. Patlaban normas aizsargā ieņēmumu guvējus no tādas varbūtības, un jaunā kārtība tiks piemērota 2020. gadā attiecībā pret iepriekšējā gada ieņēmumiem, tādēļ, domājams, šādu situāciju būs ievērojami mazāk. Vienīgie, kas nav «pasargāti», — solidaritātes nodokļa subjekti, jo IIN 31,4% tiks piemērots no pārsnieguma summas (virs 62 800 eiro), tikai gadam beidzoties.

Diemžēl komunikācija ar darbiniekiem pamatā gulstas uz grāmatvežu pleciem. Savukārt fiziskajām personām, kas vēlas gūt padomu no sava grāmatveža, jāatceras, ka sniegt patiesu padomu (IIN likmes piemērošanai, neapliekamā minimuma apmēra novērtēšanai un citas nianses) ir iespējams vienīgi tad, ja tās godīgi atklās ieņēmumu apmērus. Alternatīva — vērsties VID, un tur nav nepieciešamības pēc atklātības, jo dienests tik un tā par fizisko personu «visu zina».

Droši vien 2020. gadā pēc iedzīvotāju ienākuma deklarāciju iesniegšanas un analīzes uzzināsim, vai jaunā neapliekamā minimuma noteikšanas kārtība sevi attaisnojusi, bet ļoti ceru, kā tā būs.

Tomēr atgādināšu, ka 2020. gads ir pēdējais reformas gads un mums jābūt gataviem, ka tieši šajā gadā tiks piedāvāta nākamā nodokļu reforma! Kā pierasts, katram reformatoram šķiet, ka viņa grozījumi/precizējumi būs tie labākie, proti, dos vairāk labuma salīdzinoši ar tiem, ko izveidojuši priekšteči. Bet, vērojot šā gada budžeta veidošanas cīņas, iespējams, nākamā reforma būs spiesta skart diezgan jūtīgas un nepopulāras tēmas. Tādēļ gribas iedomāties, kā izskatīsies un jutīsies nodokļu veidotāji, kad tiks ievēlēta nākamā Saeima un grozīs iepriekš grozīto.

Atkārtošos — nauda kokos neaug un viss maksā tik, cik maksā.

Lai jums visiem un katram izdotos savienot vēlamo ar iespējamo (tieši šādā secībā), veselību un izturību! Mēs jums mēģināsim palīdzēt!

Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,

žurnāla Bilance galvenā redaktore

 
Abonenti var lasīt žurnāla nozīmīgākos rakstus arī portālā BilancePLZ , saglabāt tos ar grāmatzīmi savā portāla profilā, sašķirot pa mapēm, kas izveidotas pēc pašu ieskatiem un šķirstīt žurnāla līdz šim izdoto numuru arhīvu.

ELEKTRONISKAIS ARHĪVS

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *