BILANCE DECEMBRĪ:

Bilance23Ko vēl var paveikt šajā gadā?

Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore

Vairāki darbi padarīti, bet gals vēl nav redzams?!
Tā tik tiešām ir. Visu šo īpašo gadu jums, cienījamie un godājamie grāmatveži, bija jā-pārstrukturē sava domāšana, jāaizmirst vairākus gadus piekoptas zināšanas, jāatsakās no pierastajām metodēm un jārīkojas saskaņā ar jaunām, no pirmā skatiena neskaidrajām un nesaprotamajām prasībām.
Dīvainā kārtā tomēr izdevās! Gandrīz izdevās… Kā jau tautā saka: kas mūs nesalauž, tas padara stiprākus!
Iemācījāmies gan darba samaksu aprēķināt, gan UIN deklarācijas aizpildīt!
Kas darāms patlaban? Veicami vecie un labi zināmie darbi: gada garumā veikto darbību pārbaude, visa kā uzņēmumā (un ne tikai) esošā inventarizācija, precizējumi, korekcijas, dokumentācijas sakārtošana…
Tomēr ir arī dažas lietas, kas attiecas uz atsevišķiem nodokļu maksātājiem. Šeit būtu jāatgādina MUN īpašniekiem, ka līdz 15. decembrim jāizlemj, cik izdevīgs viņiem ir šis statuss, kā arī jāpieņem lēmums par palikšanu vai izstāšanos no tā.
Kā mēs atceramies, MUN režīms tika ieviests krīzes laikā 2010. gada rudenī un bija pa-redzēts atbalstam (godīgi sakot, izdzīvošanai). MUN veidotājiem netika izvirzītas stingras prasības uzskaitē un bija maksimāli atvieglota nodokļu aprēķināšana un maksāšana. Diemžēl MUN režīms tika izmantots ne visai godprātīgi, un ļoti daudz fizisko personu (ne savas vainas dēļ) šīs sekas izjutīs vēl ilgi.
Patlaban MUN darbībai ir piemēroti citi nosacījumi un ierobežojumi (samazinot apgrozījuma slieksni, aizliedzot strādāt pie vairākiem MUN maksātājiem, palielinot nodokļa likmi), līdz ar to ir «atgādināts», ka MUN režīms ir tikai starts, nevis ilgtermiņa bizness. Iemesls tam ir nopietns: būdams ilgstoši nodarbināts šajā režīmā, darbinieks nespēj no-drošināt sev atbilstošus sociā¬los pakalpojumus. Pati pēdējā no «iepriecinošajām» ziņām ir iespēja, sākot ar 2019. gadu, saņemt veselības pakalpojumu pilnu grozu tikai tad, ja MUN maksātāja darbinieks patstāvīgi veiks sociālās iemaksas. Lūk, visiem citiem, kam (un par kuru) bija jāmaksā 34,09%, iemaksas tika palielinātas par 1%, bet MUN darbinieku iemaksa šā nodokļa ietvaros palika bez izmaiņām.
Tātad katram MUN maksātājam jānovērtē, kurš nodokļu režīms ir «izdevīgāks» gan no nodokļu maksāšanas skatpunkta, gan no VID iesniedzamo atskaišu skaita un biežuma, gan no citiem aspektiem. Galvenais, ka par savu nākotni tomēr ir jārūpējas, pirms tā «stāvēs pie durvīm un klauvēs», — no tās neviens nav izvairījies.
Lai jums pietiek spēka visiem darbiem un arī atpūtai!
Ziemassvētki nav atcelti, sagaidīsim tos ar mieru dvēselē un skaidru prātu. Palīdzēt sev ir mūsu spēkos. Un mazliet veltīt spēka palīdzībai līdzgaitniekiem.

Ar satura rādītāju var iepazīties ŠEIT

Abonēt žurnālu var ŠEIT.

Abonenti var lasīt žurnālu ELEKTRONISKI ŠEIT.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *