BILANCE DECEMBRĪ:

Grāmatvedības vēsturiskā spirāle

Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore

Droši vien ne visi patlaban strādājošie grāmatveži atceras pavērsienu grāmatvedībā pirms vairāk nekā ceturtdaļgadsimta.

Bija jāatsakās ne vien no kontu divskaitļu numerācijas un jāsaprot, kāpēc tiem ir jābūt vismaz četrzīmju, bet jāpieņem arī citi (savādāki) uzskaites principi. Tā laika aktīvo grāmatvežu populārākā Jāņa Benzes rokasgrāmata «Finansu grāmatvedība» dzeltenos vākos tikai vēlāk kļuva par «Finanšu…». Grūtāk bija atteikties no tā, ka vairs nedrīkstēja izmantot peļņu pēc peļņas nodokļa ieturēšanas kādiem citiem mērķiem (piemēram, materiālās palīdzības sniegšanai darbiniekiem), nemaksājot papildu nodokļus. Turklāt peļņas nodoklis pārvērtās par uzņēmumu ienākuma nodokli, tika ieviesta UIN deklarācija (pāris lappušu), kurā notika mistiska apliekamā ienākuma palielināšana un samazināšana (tā saucamā koriģēšana), kā arī nodokļa no tā noteikšana. Pēc tam kļuva arvien sarežģītāks gan likums, gan de­klarācija… līdz arī nogāja «no skatuves».

Patlaban piedzīvojam kārtējo revolūciju jeb reformu. Atkal jāpierod pie citiem principiem, pie citām prasībām un niansēm. Izskatās, ka grāmatveži gandrīz saprata, gandrīz pieņēma… No «augšas» bija paredzēts, ka pāris gadu ar budžeta piepildījumu varētu būt problēmas, bet jau gada beigās nāk ziņas, ka nemaz tik bēdīgi nav, daži rādītāji ir pat pārsnieguši plānoto… Protams, laiks rādīs, ko esam rezultātā guvuši, jo šobrīd ar budžetu radušās pavisam citas problēmas, kurās reforma ne tuvu nav «vainīga»! Turklāt nav zināms, kas mums tiks piedāvāts tuvākajā vai tālākajā nākotnē, kad beidzot tiks izveidota jaunā lēmēju komanda, ja vien tiks īstenoti «jauno seju politikā» iepriekš dotie solījumi (algu un pensiju palielināšana, nodokļu samazināšana, ministriju apvienošana utt.). Mēs taču vēlējāmies jaunas sejas! Tomēr ir teiciens — baidieties no savām vēlmēm, tās var piepildīties!

Nu jau laikam pietiek par darbiem (un nedarbiem) un uz laiku jāaizmirst ikdienišķās problēmas. Tuvojas Ziemassvētki, katram no mums ir savas vēlmes un cerības. Cilvēkam raksturīgi no nākotnes gaidīt ko labāku, gaišāku, priecīgāku.

Skatoties pa logu, prātā nāk Māra Čaklā vārdi:

Uzsniga sniedziņš balts,

Smalks kā vissmalkākie milti,

Uzsniga sniedziņš balts,

Un zemei palika silti…

No sirds novēlu jums gan siltumu, gan pilnu klēti «miltu». Galu galā jānotiek taču kādreiz arī kam labam, tik ilgu laiku solītam?! Kāpēc ne tagad? Mēs esam to pelnījuši. Ceru, ka tas arī piepildīsies.

Atpūtieties un krājiet spēkus jaunajam gadam! Tajā būs ko darīt!

Ar decembra otrās Bilances satura rādītāju var iepazīties ŠEIT

Abonēt žurnālu var ŠEIT.

Abonenti var lasīt žurnālu ELEKTRONISKI ŠEIT.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *