BILANCE AUGUSTĀ

Par varbūtību tikt pie naudas

Šogad pirmo reizi Latvijā notiek čeku loterija. Dažās valstīs tā jau bijusi, un atzīts, ka rezultāts visnotaļ pozitīvs. Loterijas mērķis ir ieviest čeku spēli kā pasākumu, kas veicinātu godīgu konkurenci un labprātīgu nodokļu saistību izpildi, apkarotu nodokļu krāpniecību un mudinātu pircējus pieprasīt čekus un kvītis par pārdevēju ienākumiem.

Tagad pienākusi mūsu kārta: no šā gada 1. jūlija līdz 31. decembrim spēlēsim… 2020. gada janvārī tiks organizēta pirmā čeku loterijas gada izloze, kurā varēsim laimēt vienu naudas balvu 10 000 eiro vērtībā, četras naudas balvas 5000 eiro vērtībā un piecas naudas balvas 1000 eiro vērtībā.

Beidzoties katram mēnesim, notiks mazāku summu (1 × 10 000, 3 × 5000, 50 × 100 eiro) izloze. Papildus paredzētas padziļinātās sadarbības programmas dalībnieku (spēlētājiem nezināmas) balvas.

Tātad žurnāla augusta numura saņemšanas brīdī jau notiks pirmā izloze un kļūs zināmi ieguvēji.

Pirmie pieteiktie čeki (kvītis, biļetes) jau pārsniedz tūkstošus (ceru, ka presē parādīsies precīzs skaitlis).

Sākotnēji bija paredzēts, ka izlozēs uzvarētāja noteikšanai tiks izmantota attiecība 70/30, tas ir, tiks atlasīti 70% no iesniegtajiem čekiem, darījumu apliecinošām kvītīm un biļetēm, kas izsniegtas par Latvijas Republikas teritorijā sniegtajiem pakalpojumiem, un 30% — no izsniegtajiem čekiem un darījumu apliecinošām kvītīm, kas izsniegtas par precēm, kas iegādātas publiskajās tirdzniecības vietās Latvijas Republikā.

Diemžēl šī iecere netika realizēta, jo tad būtu nepieciešama instrukcija, kā pakalpojumu atšķirt no preces. Piemēram, par ko ir izsniegts čeks kafejnīcā, ja tajā faktiski secīgi uzskaitītas pārdevēja «preces»: salāti, maize, kūciņa, kafija… (skaits, svars). Vai pircējs samaksāja par preci vai par pakalpojumu?

Acīmredzot no minētās proporcijas loterijas veidotājiem nācās atteikties, jo pretējā gadījumā veidotos juceklis un kārtējā «vainīgā» meklēšana.

Žēl, jo tieši par saņemtajiem pakalpojumiem visbiežāk netiek izsniegti naudas saņemšanu apliecinošie dokumenti. Kurš no mums nav dzirdējis jautājumu: «Vai čeku vajag?» vai «Piedodiet, bet pie mums var norēķināties tikai skaidrā naudā»…

Protams, čeku Valsts ieņēmumu dienestā neviens ar mikroskopu nepētīs, šo darbu veiks gudra mašīna, kurai iepotēts mākslīgais intelekts. Kā zināms, jau pirmajos iesniegtajos čekos tika konstatēta neatbilstība, proti, tie neizgāja «feiskontroli». VID komentārs par to, ka no šādiem ieņēmumiem, visticamāk, netika maksāti nodokļi, izpelnījās kritiku. Protams, neviens uzņēmējs mēneša ietvaros nemaksā ne PVN, ne UIN, to dara, tikai beidzoties attiecīgajam taksācijas periodam. Acīmredzot dižie eksperti nav lietas kursā, ka tas, kas izskatās pēc kases aparāta, ne vienmēr ir kases aparāts, kas reģistrēts likumā noteiktajā kārtībā un fiksē visus darījumus. Vai arī nav sapratuši, ka čeks (kas nav čeks, bet vienkāršs papīra gabaliņš) bieži vien neliecina, ka nodokļi no tā jelkad nonāks budžetā. Ne velti līdz šai baltai dienai turpinās kases aparātu nomaiņas epopeja.

Bieži spriežam par to, ko īsti nezinām (ne faktus, ne statistiku).

Ko rezumēsim? Vai lasītājs nojauš, cik niecīga ir varbūtība gūt loterijā solītās balvas?! Mikroskopiska varbūtība, bet ko mēs redzam? Tauta sarosījusies, un pasākumā piesakās tūkstošiem… Prognozējams, ka jūlija beigās skaits sasniegs miljonu! Nav problēmas ne datoru atrast, ne noteikumus saprast. (Faktiski — 1,5 miljoni.)

Toties IIN deklarācijas iesniegšanu, kas garantē nodokļa atmaksu vai vismaz nodokļa parāda samazināšanu, tie paši tūkstoši nebija spējīgi ne saskaitīt, ne pieņemt. Ļoti žēl, ka esam tik slinki un rīkojamies tik neloģiski.

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

 

Ar BILANCES augusta numura satura rādītāju var iepazīties ŠEIT.

Abonenti var lasīt žurnālu ELEKTRONISKI ŠEIT.

Ja vēl neesat abonents, abonējiet žurnālu otrajam pusgadam vai vēl ilgākam periodam (nav ierobežojumu).

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *