ŽURNĀLS BILANCE SEPTEMBRĪ

Matemātika dzīvē un grāmatvedībā

Nav noslēpums, ka vairāku gadu garumā skolās matemātikas eksāmena vidējā atzīme nesasniedz pat četras balles. Tas ir skumji, jo matemātika nav tikai darbības ar skaitļiem, tai ir liela loma, veidojot cilvēka loģisko domāšanu, proti, kas ko ietekmē, kas no kā atkarīgs, kāds rezultāts tiks panākts, ja mainās daži nosacījumi…

Kāpēc es pievēršos šai tēmai? Paskaidrošu.

Nu jau pusotra gada dzīvojam pandēmijas apstākļos, kas nozīmē, ka jāievēro dažādi ierobežojumi, un bieži vien tie ir izteikti ar cipariem: esam jau pieraduši, ka sabiedriskajās vietās «nedrīkst» tuvoties viens otram tuvāk par diviem metriem. Tātad divi metri priekšā, divi — pa labi, pa kreisi un aizmugurē. Ja blakus stāv cita persona, noteikumi attiecas arī uz viņu. Bet tad jau katram pietiktu ar vienu metru, lai attālums starp viņiem būtu divi metri, vai ne?!

Kas tika piedāvāts Latvijas iedzīvotājiem valdības līmenī? Katram pircējam jānodrošina telpā (piemēram, lielveikalā) vismaz 25 m2. Pārējiem jāgaida, kamēr kāds iznāks ārā.

Ja ap manu «centru» novilktu apli ar rādiusu divi metri, tā laukums būs 12,56 m2 (πR2). Ņemot vērā manus apaļumus, var jau pievilkt līdz 15–20 m2, tik un tā nesanāktu 25!

Prasība nebija pamatota, vienkārši jāizpilda, un viss! Apmēram tādā pašā kārtībā no lielveikala tika izvākti visi soliņi, uz kuriem varēja atvilkt elpu vai sakrāmēt ērtāk pirkumus maisiņā. Vai tiešām kādam būtu ienācis prātā nākt uz Maksimu pasēdēt un papļāpāt?

Turpinājumā – par nodokļu reformu. Tā jau ir iestājusies, nepaies ilgs laiks, līdz beigsies trešais ceturksnis un pienāks Ziemassvētki.

Tādu svētku mums vēl nebūs bijis: tūkstošiem darba devēju un pašnodarbināto personu (un citi) saņems «prieka vēstis» no VID par to, ka vairāk vai mazāk ir jāsamaksā sociālās iemaksas, jo pelnīts par maz!

Var nesteigties, var samaksāt nākamgad, laiks ir līdz 23. martam…

Atgādināšu, ka mums ir «pietiekami daudz» tādu līdzpilsoņu, kas arvien nav izpratuši diferencētā neapliekamā minimuma atkarību no ieņēmumiem, ja tie pieaug (jo ar maziem ieņēmumiem piemaksu varbūtība būtiski samazinās). Attiecīgi, minētās personas nav norēķinājušās ar budžetu par ienākuma nodokļa atmaksu par 2018.–2020. gadu. Tagad VID būs papildu pienākums sekot nodokļu reformā paredzētajām sociālajām iemaksām.

Jāatzīst, ka prasība veikt minimālās VSAOI ir skaidrota pietiekami intensīvi gan VID mājaslapā, gan VID organizētajos vebināros, gan sociālajos tīklos un grāmatvežu forumos. Tagad arī Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) mājaslapā ievietotas atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem.

Minēšu pašu interesantāko piemēru.

Autors ceturksnī (2021. gada otrajā pusgadā) saņēma atlīdzību 180 eiro (60 × 3), no kuras ir ieturēts nodoklis 45 eiro (25% no 180 eiro), nepiemērojot autora nosacītos izdevumus. Tātad autors ir saņēmis 135 eiro (180 – 45), un VID ir iesniegts paziņojums par fiziskajai personai izmaksāto summu 180 eiro un ieturēto nodokli 45 eiro.

Ceturksnim beidzoties, VSAA aprēķina minimālās iemaksas pensijas apdrošināšanai: 10% no 1320 eiro (1500 – 180), kas ir 132 eiro.

Rezultātā autors «nopelnījis»: 180 – 45 – 132 = 3 eiro!

Protams, autoram ir tiesības iesniegt VID apliecinājumu, ka atlīdzība ceturksnī nesasniegs 1500 eiro, un tad VSAA nerēķinās papildu iemaksas. Tomēr jāņem vērā, ka apliecinājuma iesniegšana attiecas tikai uz tiem autoriem, kas vienlaikus nav darba ņēmēji!

Bet, ja autors to nezina, aizmirsis vai nokavējis termiņu, vai tad šis fakts tāpat nav redzams (bez apliecinājuma)?

Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore

NUMURA SATURS

LASĪT ELEKTRONISKI

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *