ŽURNĀLS BILANCE AUGUSTĀ

Kam laba ziņa, kam slikta

Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta sniegto informāciju no saimnieciskās darbības veicējiem (SDV) ir «saņemti 48 989 iesniegumi par prognozēto ienākumu zem 1500 eiro šā gada trešajā ceturksnī». Savukārt tie SDV, kas izvēlēsies iegūt šo statusu pēc 1. jūlija, varēs iesniegt VID analoģisku iesniegumu (apliecinājumu) vienlaikus ar reģistrēšanu. Tātad droši var uzskatīt, ka mazus ienākumus paredz saņemt ap 50 tūkstošiem nodarbināto šajā statusā.

Protams, var teikt, ka daži tūkstoši no minētajām personām var papildus piestrādāt citos darbos. Jā, to viņi drīkst darīt, tomēr likuma burts pieļauj apliecinājumu iesniegt tikai tām personām, kurām nav darba devēja!

Kāda atšķirība starp SDV, kas pro­gnozē ienākumus, mazākus par 1500 eiro ceturksnī, no cita SDV, kuram arī būs mazi ienākumi, bet viņš nav iesniedzis šo apliecinājumu?

Ja persona ir reģistrēta kā SDV, tai par katru ceturksni jāiesniedz VID pašnodarbinātā ziņojums (līdz 17. oktobrim), kurā jāuzrāda ienākums un tam atbilstošas sociālās iemaksas (VSAOI).

Piemēram, ienākumi ceturksnī (pa mēnešiem) bijuši 100, 200 un 300 eiro. Attiecīgi iemaksas 10, 20, 30 eiro (kopā par trešo ceturksni) ir jāveic līdz 23. oktobrim. Ja apliecinājums ir iesniegts, papildu iemaksas netiks rēķinātas, bet, ja apliecinājums nav iesniegts, SDV uz Ziemassvētkiem saņems no VID apsveikumu un piedāvājumu veikt papildu iemaksas, kas tiek aprēķinātas šādi: 10% no (1500 –  100 – 200 – 300), kas ir 90 eiro.

Precizēsim, ka iemaksas ar 10% likmi ir paredzētas tikai pensijas apdrošināšanai, un tas nozīmē, ka SDV nevarēs cerēt uz B lapas apmaksu, maternitātes un paternitātes atvaļinājuma apmaksu, bezdarbnieka pabalstu…

Tātad atļauts maksāt mazāk, rezultātā arī saņems mazāk, toties nav pienākuma maksāt vairāk un kādreiz gūt no tā kādu labumu… Šausmina cits — kā cilvēks var izdzīvot par tādu summu! Vai arī viņš dzīvo par pavisam citu «naudu»?! Šāda ziņa gan neiepriecina.

Otra (neviennozīmīgi vērtēta) ziņa, kurai ir vērts pievērst uzmanību, ir saistīta ar šā gada 6. jūlijā pieņemtajiem grozījumiem likumā «Par nodokļiem un nodevām», kas stājās spēkā 5. augustā un attiecas uz VID tiesībām publiskot informāciju par sabiedrībai nozīmīgiem VID pieņemtajiem lēmumiem.

Lūk, VID ģenerāldirektores Ievas Jaunzemes viedoklis par vairāk nekā pirms diviem gadiem pieprasītajiem grozījumiem: «Gadiem ilgi nodokļu administratoram ir aizliegts izpaust par nodokļu maksātāju bez viņa piekrišanas jebkādu informāciju, kas tam kļuvusi zināma, pildot darba pienākumus. Šāda situācija ir devusi zaļo gaismu dažādām spekulācijām, maldiem, kā arī dubultai morālei pret nodokļu maksātājiem. Tagad sabiedrībai būs tiesības uzzināt šo informāciju, un tas dos savu artavu ēnu ekonomikas mazināšanai

Tātad jau augustā VID varēs publiskot informāciju, kas attiecas uz juridiskajām personām, ja tiks atklāti pārkāpumi nodokļu revīzijas (audita) gaitā, datu atbilstības pārbaudes laikā, precizējot nodokļu apmēru, konstatējot muitas maksājumu parādu, gadījumos, kad atteikta pārmaksātā pievienotās vērtības nodokļa atmaksa…

Ar šo informāciju varēs iepazīties VID tīmekļvietnē, kur būs norādīts juridiskās personas nosaukums un reģistrācijas numurs, pieņemtā lēmuma spēkā stāšanās datums, pieņemtā lēmuma būtība, kā arī informācija, vai lēmums ir pārsūdzēts tiesā. Informāciju par lēmumu publisko septiņu darbdienu laikā pēc tam, kad attiecīgais lēmums kļuvis neapstrīdams vai ir pārsūdzēts tiesā un tā darbība nav apturēta.

Publiskotajai personai diez vai šāds scenārijs ies pie sirds, tomēr tiem, kuri nav «nogrēkojušies», tas varētu būt gan pamācošs stāsts, gan brīdinājums!

Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore

NUMURA SATURS

LASĪT ELEKTRONISKI

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *