Reģistrēties!!Aizmirsi paroli?
 

E-veikals > Jaunumi
Jaunumi

BILANCE: maijā

07.05.2018

Bez vidusceļa
Maija Grebenko, Mg.sci.oec., 
žurnāla 
Bilance galvenā redaktore

Pie tā, ka likumdošana nemitīgi mainās, grāmatveži sen ir pieraduši. Šis process ir neizbēgams, ja vēlamies sakārtot ekonomiku un izskaust «optimizāciju». Nav iespējams vēlēties dzīves kvalitātes uzlabošanos (lielākas algas, pabalstus, pensijas) un vienlaikus nemaksāt nodokļus. Tā taču ir elementāra matemātika: ja neesi neko katliņā ielicis, neko arī neizķeksēsi no tā. Tādēļ šis process turpināsies, lai kā mums liktos, ka esam pavisam godīgi un likumpaklausīgi. Ja mums nav pieejama normatīvo aktu pārkāpumu statistika, mēs nevaram spriest, vai bija nepieciešami kārtējā likuma/noteikumu grozījumi.
Līdz 2017. gadam likumā «Par maternitātes un slimības apdrošināšanu» bija 15. pants, kas noteica no darba atlaistās personas tiesības uz slimības pabalstu, ja tā saslimst mēneša laikā pēc darba attiecību izbeigšanas. Pants bija taisnīgs pret cilvēkiem, kas zaudēja darbu. Un kā tas tika izmantots? Lūk, šādi: pēc VSAA datiem, 56,7 tūkstoši personu ir bezdarbnieka pabalstu saņēmēji, kuriem bezdarbnieka statuss sācies 2015. gadā, 1500 personām pirmā darbnespējas diena sākusies mēneša laikā pēc bezdarbnieka statusa sākuma. Kā zināms, slimot «drīkst» 26 kalendāra nedēļas un pēc tam vēl 9 mēnešus saņemt bezdarbnieka pabalstu. Forši! Lai tie citi muļķi samet budžetā savus nodokļus maniem pabalstiem!
Analoģiska situācija ar bezdarbnieka pabalstiem. Tā pati statistika liecina, ka vairākums darbinieku piekopj dīvainu regularitāti: pastrādā, saņem bezdarbnieka pabalstu, atkal pastrādā un atkal — pabalsts, turklāt pie viena un tā paša darba devēja...
Kaut kas līdzīgs bija ar personām, kurām tuvākajā laikā «paredzēts» pretendēt uz slimības vai maternitātes pabalstu. Šos pabalstus piešķīra, ja darba ņēmējs vai pašnodarbinātā persona bija sociāli apdrošināta pabalsta pieprasīšanas brīdī. Tātad, ja paredzēta ilgstoša ārstēšana vai esmu gaidībās, pietiek atrast darba devēju, kas pieņem darbā (kaut vai ar atpakaļejošo datumu), un es kļūstu par sociāli apdrošināto personu! Sods par laikus neiesniegtajām ziņām par darba ņēmējiem ir niecīgs, salīdzinot ar iespēju saņemt pabalstu...
Normas ir atceltas, pabalstu saņemšana nodrošināta atbilstošiem saņēmējiem, bet pieļauju, ka kādu personu šie precizējumi sāpīgi un nepamatoti ietekmēs, jo pietrūks kādas dienas vai netiks ievērots kāds nosacījums. Diemžēl tā notiek, «skaldot malku».
Šeit ir minēti tikai daži piemēri «no vienas operas», kur nu vēl neoficiālās algas, nelegālā nodarbinātība, PVN izkrāpšanas gadījumi...
Kādu laiku TV rādīja reklāmu, kurā mazulis izcilos pamperos rāpo pa dīvānu un aizkadra balss atskaņo viņa domas: es šeit saslapināšu, bet mamma neko neteiks! Pietiekami daudziem liekas, ka «mamma» nepamana mūsu nedarbus, bet kādreiz pacietībai pienāk gals.
Un pēdējā laikā tas arī notiek. Tādēļ nav ko brīnīties, ka visiem jāapgūst jauni ierobežojumi, normas un noteikumi. Visiem dažu dēļ. Tā nu tas ir. Laiks mainīt attieksmi un apzināties, ka šmaucam paši sevi. Cita ceļa nav, ja gribam taisnīgu attieksmi pret pašiem un pirmām kārtām pret tiem, kas nepārkāpj, neizvairās, negrēko gan sīkos, gan lielos darbos.


< < Atgriezties

© 2008-2016 Visas tiesības aizsargātas, izdevniecība SIA Lietišķās informācijas dienests

Graudu iela 68, Rīga, LV-1058 
Tālr.: (+371) 67 606 110 (+371) 67 606 110
E-pasts: lid@lid.lv Skype: lid.lv