Reģistrēties!!Aizmirsi paroli?
 

E-veikals > Jaunumi
Jaunumi

BILANCE: aprīlī

17.04.2018

Nē, šoreiz ne par VID saukli!
Maija Grebenko, Mg.sci.oec., 
žurnāla 
Bilance galvenā redaktore

Šoreiz gribas (vienkārši ir nepieciešams) vērsties pie grāmatvežiem ar savādu lūgumu. Tieši lūgumu, jo es neesmu nedz likumdevējs, nedz arī VID un nedrīkstu no jums kaut ko prasīt. Bet citas izejas nav. Lieta ir tajā, ka tauta intensīvi deklarē savus 2017. gada ienākumus. Ilgus gadus tūkstošiem tautiešu mēro ceļu līdz Tālejas ielai vai izmanto EDS, vai sūta pa pastu, tomēr dara darāmo, proti, zina, kāds no tā ir labums un cik „sarežģīti” to izdarīt (sk. Andas Ziemeles rakstu).
Tajā pašā laikā lasu „dvēseles kliedzienu”: esmu jauna māmiņa, visu gadu sēžu mājās ar mazo. Savācu čekus par zobiem un ārstniecību... Gribu iesniegt deklarāciju, gribu saņemt nodokļu atmaksu. Man saka, ka nepienākas! Kas tā par attieksmi pret jaunajām māmiņām?! Ko tā valsts vispār domā?!
Diemžēl jaunajai māmiņai jāpaskaidro, nodokļu atmaksu saņēma tie, kuri nodokli gada laikā maksājuši, nevis tāpēc, ka kāds to grib saņemt. Turklāt likums atļauj māmiņas čekus iesniegt citu ģimenes locekļu deklarācijā. Lūdzu, piezvaniet VID, uzziniet, kā to izdarīt! 2016. gada beigās, kad visi šausminājās par VSAOI vismaz no minimālās algas, pazīstams mūziķis izteiksmīgi sūrojās medijos: kā tā var būt, ka tagad Paulam (nezinu, kāpēc bija minēts tieši maestro) būs jāmaksā sociālās iemaksas?! Cienījamais... kungs! Nav un nebija pienākuma pensijas vecumā esošām personām veikt piespiedu kārtā sociālās iemaksas! Paldies Dievam, normu atcēla arī visiem pārējiem, bet ne jau par to ir runa. Ja esi mūziķis, laikam tieši šajā joma tu spēsi spriest labāk nekā par nodokļiem.
Vēl agrāk visa Latvija šūmējās par nodokļu maksāšanu no naudas, ko mūsējie no Īrijas sūtīja uz Latviju. „Viņi” (sūtītāji) jau Īrijā nodokļus samaksāja, kāpēc Latvijas vecmāmiņai (māsai, dēlam...) jāmaksā vēlreiz?!  Nu, nav jāmaksā vēlreiz visiem saņēmējiem, bet, protams, jāzina, tieši kuriem. Cik ilgi (cik bieži) VID vajadzēja skaidrot šo kārtību?! Radiniekiem sūtiet droši, summas līdz 1000 eiro drīkst pārskaitīt arī svešām personām un parādus arī var atdot bez nodokļiem. Vienīgi – jāpieraksta maksājuma uzdevumā (pārskaitījumā) tā būtība. Un tā tālāk, un tā joprojām. Vispirms liela brēka, pēc tam klusums, jo kļūst neērti, ka brēciens bija nevietā.
Man ir jautājums: kāpēc pirms „viļņa” celšanas nepapūlēties, nepainte­re­sēties, vai tiešām esmu spējīgs spriest par šo (vai par kādu citu) tēmu? Kāpēc nemāc šaubas, ka sniegtā informācija nav gluži korekta, ka man pietrūkst zināšanu, pieredzes, kompetences? Kā gan rodas tāda pārliecība, ka mēs zinām visu un par visiem, kas būtu un kas nebūtu jādara, kuram jātievē, kuram jāšķiras...
Internets ir, likumdošana pieejama, turklāt bez maksas, VID konsultē. Bet kāpēc man kādam būtu jāprasa skaidrojumi? Es tāpat zinu, man ir viedoklis! Pie mums ir demokrātija, tādēļ varu teikt, ko domāju! Varbūt tomēr darīsim katrs to, ko esam mācījušies, ko protam, ko zinām?
Tā kā ne likumdevējs, ne VID neskries pakaļ katram demokrātiski noskaņotam spriedējam, man radās doma lūgt grāmatvežus.
Lūdzu:
      palīdziet blakus esošajiem (vismaz mūsu lauciņā) izprast ekonomiskās likumsakarības, kas skar tieši viņus;

      paskaidrojiet, ka ir likumi un noteikumi, kas viņu dzīvē regulē vairākas lietas;
      pamudiniet lasīt un mācīties, prasmīgi rūpēties par savām finansēm (šodien un nākotnē, neļaujoties pašplūsmai;;
      paskaidrojiet, ka pieredze krājas ar gadiem un neviens no mums nezina „visu”, bet jāzina vismaz tas, ka visu var uzzināt...
Neviens cits nespēs to izdarīt. Ja mēs iemācīsim vismaz vienu blakus esošo, to būs tūkstoši, un šie tūkstoši mācīs tālāk.


< < Atgriezties

© 2008-2016 Visas tiesības aizsargātas, izdevniecība SIA Lietišķās informācijas dienests

Graudu iela 68, Rīga, LV-1058 
Tālr.: (+371) 67 606 110 (+371) 67 606 110
E-pasts: lid@lid.lv Skype: lid.lv