Reģistrēties!!Aizmirsi paroli?
 

E-veikals > Jaunumi
Jaunumi

BILANCES JURIDISKIE PADOMI aprīlī:

10.04.2018

Ko nozīmē tiesiskuma princips?
Vineta Vizule,

žurnāla Bilances Juridiskie Padomi redaktore

Sabiedrībā bieži dzird pieminam tiesiskumu, it īpaši šai laikā, kad katrs var brīvi paust savu viedokli, tostarp arī par dažādiem tiesas vai vēl tikai izmeklēšanas procesiem. Mēs visi gribam dzīvot tiesiskā valstī, bet vai apzināmies, ko īsti nozīmē tiesiskuma princips?
Administratīvā procesa likumā ir uzskaitīti vispārējie tiesību principi, tostarp arī tiesiskuma princips, kas minēts likuma 7. pantā: “Iestādes un tiesas rīcībai jāatbilst tiesību normām. Iestāde un tiesa darbojas normatīvajos aktos noteikto pilnvaru ietvaros un savas pilnvaras var izmantot tikai atbilstoši pilnvarojuma jēgai un mērķim.”
Tātad, piesaucot tiesiskumu, vienmēr jāatceras, ka runa ir par tādu rīcību, kas atbilst tiesību aktos paustajam normām. Arī tad, ja pats likums vai noteikumi mums nešķiet taisnīgi. Bieži kritizējam ierēdņu un tiesnešu lēmumus, neiedziļinoties, vai valsts amatpersona varēja rīkoties citādi, būt pretimnākošāka.
Žurnāla lasītājus aicinu iepazīties ar šajā numurā sagatavotajiem juristu un advokātu tiesību normu skaidrojumiem un tiesu prakses piemēriem, lai saprastu, ko noteic likumi un kā ievērots tiesiskums dažādās dzīves situācijās. Pastāv vēl arī citi vispārējie tiesību principi, piemēram, privātpersonas tiesību ievērošanas princips, vienlīdzības princips, patvaļas aizlieguma princips, tiesiskās paļāvības princips utt., kas ļauj pieņemt tiesisku lēmumu arī tad, ja konkrētā dzīves situācija likumā nav aprakstīta.
Ar aprīļa numura saturu var iepazīties ŠEIT .
ABONĒT ŽURNĀLU VAR ŠEIT. Abonentiem pieejams žurnāla E-arhīvs.

 


< < Atgriezties

© 2008-2016 Visas tiesības aizsargātas, izdevniecība SIA Lietišķās informācijas dienests

Graudu iela 68, Rīga, LV-1058 
Tālr.: (+371) 67 606 110 (+371) 67 606 110
E-pasts: lid@lid.lv Skype: lid.lv