Reģistrēties!!Aizmirsi paroli?
 

E-veikals > Jaunumi
Jaunumi

BILANCE martā:

19.03.2018

Man arī patīk kārtība
Maija Grebenko, Mg.sci.oec., 
žurnāla 
Bilance galvenā redaktore

Mēs esam dažādi gan fiziskā, gan emocionālā ziņā, gan augumā, gan pēc izskata. Mums ir atšķirīga izglītība, dažādi uzskati, simpātijas, iemaņas un tieksmes. Mēs esam jauni, vidējos gados un seniori. Tomēr kaut kā mums ir jāsadzīvo. Vēlams, lai tas notiktu miermīlīgi un pieklājīgi – bez kaušanās un bļaušanas. Vai ir viegli ievērot pieklājības normas?
Teikšu tā — kontaktējoties ar apkārtējiem, man ļoti nepatīk, ja kāds sola, bet neizpilda, kavē norunāto tikšanos, neievēro noteikumus, nerēķinās ar klātesošo labsajūtu, traucē citiem...
Iepriekšminētais it kā attiecināms uz sadzīvi, bet šajā sadzīvē ievērojams laiks tiek pavadīts darbavietā — pildot darba un dienesta pienākumus, kontaktējoties ar kolēģiem un citām organizācijām. Tas, ko dara viens, izmanto kāds «otrais» utt. Attiecīgi tas otrais gaida, kamēr pirmais izpildīs savu pienākumu. Vai mēs visi esam atbilstošajos augstumos, sagatavojot savu mazumiņu?
Par ko šoreiz ir runa?
Lūk, tēma, par kuru jābrīdina grāmatvežu saime!
Ir sagatavoti jauni grozījumi Admi­nistratīvo pārkāpumu kodeksā (APK) par nodokļu deklarāciju iesniegšanas termiņu neievērošanu. Izrādās, sodi, kas ir spēkā patlaban, nemotivē ievērot termiņus un kārtību.
Līdz ar to paredzēts, ka no 2019. ga­da 1. janvāra stāsies spēkā bargāki sodi: par nodokļu deklarācijas iesniegšanas kavējumu:

  • līdz 10 dienām paredzēts sods no 20 eiro līdz 70 eiro,
  • no 11 līdz 20 dienām — no 70 eiro līdz 150 eiro,
  •  no 21 līdz 30 dienām — no 150 eiro līdz 280 eiro,
  •  ja kavējums pārsniedz 30 dienas — no 280 eiro līdz 700 eiro.

Izņemot nodokļu deklarācijas, pastāv cerības palielināt sodus arī par informatīvajām deklarācijām, piemēram, «gadās», ka ziņas par darba ņēmējiem ir iesniegtas, neievērojot termiņu, vai vispār nav iesniegtas (no cik reizēm uzminēsiet iemeslu?). Iespējams, fiziskajām personām būs jāmaksā sods no 140 eiro līdz 500 eiro, bet juridiskajām — no 350 eiro līdz 7100 eiro.
Jā, kārtībai ir jābūt: ja nemākat — iemācīsim, ja negribat — piespiedīsim.

Tomēr vienlaikus gribētos pieskarties šai lietai no otras puses.
Vai kāds kādreiz iniciēs APK vai likuma «Par nodokļiem un nodevām» grozījumus, kas paredzēs attiecīgu personu (kas viņš tāds ir — «likumdevējs») sodīšanu par nekvalitatīvu normatīvo aktu radīšanu? Par to, ka teksta grozījumos vēl krāsa nav nožuvusi, bet jau top kārtējie labojumi? Minēsim: jā vai nē?
Pavisam maziņš gabaliņš no IIN likuma šīs vasaras reformas ietvaros: prognozētais neapliekamais minimums. Skaidrs, ja to piemēros «lielai» algai (VID to aprēķināja no iepriekšējā perioda, kad alga bija ļoti maza), darbinieks kļūs par parādnieku. Mutiski mums saka: vienojieties ar darba devēju un atsakieties no neapliekamā minimuma.
Jā, jā, bet kur tas likumā rakstīts, prasa uzmanīgs grāmatvedis, jo dzirdējis viedokli, ka tā nedrīkstot... Vai cits ieteikums: izņemiet algas nodokļa grāmatiņu, bet tad jau netiks piemēroti atvieglojumi, saka tas pats grāmatvedis...
Un tā jūtas tūkstoši grāmatvežu vairākās jomās, kuriem nav zināms, kā jūtas tas (tie), kurš aplaimoja pirmos ar neskaidrām, līdz galam nepārdomātām, pēc būtības citādām normām.
Paldies Dievam, vismaz šogad «augšas» centās kontaktēties ar «dzīvajiem» speciālistiem un kopā noskaidrot problēmas. Vienīgi ceru, ka roka necelsies sodīt par to, kas līdz normu spēkā stāšanas brīdim vēl nebija pašiem saprotams.
Ceru!


< < Atgriezties

© 2008-2016 Visas tiesības aizsargātas, izdevniecība SIA Lietišķās informācijas dienests

Graudu iela 68, Rīga, LV-1058 
Tālr.: (+371) 67 606 110 (+371) 67 606 110
E-pasts: lid@lid.lv Skype: lid.lv