Reģistrēties!!Aizmirsi paroli?
 

E-veikals > Jaunumi
Jaunumi

BILANCE martā:

02.03.2018

Suņa darbs Suņa gadā
Maija Grebenko, Mg.sci.oec., 
žurnāla 
Bilance galvenā redaktore

Ar dalītām jūtām masu medijos  lasu atzinumu: nu jau visi (gan nodarbinātie, gan grāmatveži) pamanījuši, cik labs efekts ir no ieviestās nodokļu reformas! Īpaši to pamana mazo atlīdzību saņēmēji! Jā! Pat grāmatveži ir apmierināti! Jā!?
Man ir jautājums: vai tiešām, vairākkārt atkārtojot „halva”, „halva”, mutē būs salda garša?
Tas nekas, ka līdz šim brīdim daudzi rausta plecus un apgalvo, ka nesaprot, kāpēc visu vajadzēja tā sasteigt un saputrot, kāpēc vajadzēja visus iedzīt stresā – gan grāmatvežus (kam jāveic aprēķini), gan programmētājus (kam bija jānodrošina darbību veikšana programmās). Visu laiku mums cenšas iestāstīt, ka būs vieglāk, vienkāršāk, saprotamāk, bet īstenībā – tikai krauj virsū! Gan jau izturēs, kur liksies...
Iedzīti stūrī arī VID speciālisti, jo tie ir pēdējie šajā ķēdē: vispirms taču likums, pēc tam – MK noteikumi, turklāt abi laboti un precizēti dažu mēnešu laikā. Tikai 13. februārī kļuva pieejams VID metodiskais materiāls par fiziskajām personām izmaksājamo summu aprēķiniem un nodokļu ieturēšanu... Protams, rūgtā 2016. gada pieredze, kad 61 sekundē tika atcelts nosacījums par minimālajām sociālajām iemaksām, mudina rīkoties piesardzīgi. Vai kāds ir saskaitījis, cik daudz naudiņas prasīja iepriekšējās „reformas” ieviešana? Neņemot vērā likumdevēju uzturēšanu (kas mums arī neizmaksā lēti), VID, VSAA, programmētāji, arī darba devēji – visi bija noslogoti ar skaidrojumiem un ieviešanu! Kur tas palika?
Nujā, kā tautā saka, tā gadās...    
Ceru, ka grāmatveži jau ir iesnieguši pārskatus par janvārī aprēķinātajām summām. Solījums sodīt par dažādu deklarāciju neiesniegšanu laikus paliek spēkā. Vai aprēķinātajām summām nodokļi bija piemēroti pareizi, to rādīs tikai laiks. Galu galā, grāmatvežiem taču ir nodrošināta iespēja visu labot! Uz priekšu (ja pietiks laika)! Arī gada ienākumu deklarācija spēs rezultātu izlīdzināt. Un vai tad ir „jāņem galvā”, ko teiks kāds darbinieks, ja viņam būs jāpiemaksā budžetā daži eiro?!
Neesmu „nodarbinātais” grāmatvedis, es šo procesu vēroju no malas, un man daudzmaz izveidojies priekšstats par lietas būtību, aprēķiniem un mērķiem, kurus reforma īsteno. Tomēr vairāk kontaktējos ar „dzīvajiem” grāmatvežiem, kuru problēmas nejauši kļūst par manām problēmām.  
Galu galā nemaz nav tik traki, arī mērķi ir virzīti uz vajadzīgo pusi. Problēma ir tajā, ka „augšas” neprot „cilvēku valodā” savas idejas nogādāt līdz tiem, kurus tās tiešā veidā ietekmē. Tādēļ arī rodas pretestība un pat nevēlēšanas saprast un pieņemt.
Bezkaislīgi (arī gudrāko speciālistu teiktā) žurnālistu atreferējumi (turklāt jaucot terminus un nodokļu likmes) par to, ka šo jums samazinās, bet to jums palielinās, kā rezultātā visi būs laimīgi, – neievieš ne skaidrību, ne uzticību.
Jebkuram indivīdam (šajā situācijā – vispirms grāmatvedim) vieglāk pieņemt jaunus (turklāt nekad nepiemērotus) noteikumus, ja skaidrojumi ir savlaicīgi un saprotami, nevis tā būs jādara tāpēc, ka mēs izvēlējāmies šādu ceļu.
Jāsaka, medijos bija daudz un bieži rakstīts par „būtiskajiem” grozījumiem daudzos normatīvajos aktos. Manuprāt, būtiski grozījumos ir tieši sīkumi un nianses, nevis likuma „krējuma” skaļa sludināšana. Parastajam nodokļu maksātājam skatījums uz likumu „no augšas” neko neizskaidro, savukārt speciālistam (šajā gadījumā – grāmatvedim) no šādas būtiskas informācijas ne silti, ne auksti. Tomēr grāmatvedis ir tas, kas atrodas starp likumu un darbinieku. Grāmatvedim (sloga samazināšanas ietvaros) ir uzlikts pienākums izskaidrot savas darbības šajā sensitīvajā jautājumā, lai cilvēks būtu drošs, ka viss notiek „pareizi” un ne jau grāmatvedis ir vainojams visā notiekošajā.
Mīliet savus grāmatvežus!


< < Atgriezties

© 2008-2016 Visas tiesības aizsargātas, izdevniecība SIA Lietišķās informācijas dienests

Graudu iela 68, Rīga, LV-1058 
Tālr.: (+371) 67 606 110 (+371) 67 606 110
E-pasts: lid@lid.lv Skype: lid.lv