BILANCES JURIDISKIE PADOMI NOVEMBRĪ:

Bilances Juridiskie PadomiZināšanas iegūt var tikai mācoties!
Vineta Vizule,
žurnāla Bilances Juridiskie Padomi redaktore

Novembris ir valsts svētku mēnesis – 18. novembrī sagaidīsim Latvijas valsts simtgadi. Katram ir savas pārdomas par valsts lomu mūsu dzīvē, taču ikvienam svarīgi apzināties, ka valsts – tā ir arī tiesību sistēma. Šo gadu laikā ir mainījušās politiskās iekārtas un līdz ar tām arī tiesību sistēmas. Nesen Latvijas tiesnešu konferencē Egils Levits, Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis, atzina, ka politiskā sistēma mainās revolucionāri, kamēr tiesības – evolucionāri. Likumi nevar tikt nomainīti vienā naktī.
Šomēnes darbu sāks arī jaunā 13. Saeima, kurā pārstāvētās partijas paudušas dažādu nostāju attiecībā uz nepieciešamajām izmaiņām esošajos likumos, tostarp arī nodokļus un grāmatvedību regulējošos. Vai komercdarbībā iesaistītos atkal sagaida kāda jauna reforma vēl nesen reformētajā nodokļu politikā? To rādīs laiks, taču, kā uzsvēra Egils Levits, Latvijai, kas ir integrējusies Rietumu tiesību sistēmā, ir arī savas īpašās problēmas, kuru saknes ir diezgan dziļas. Un viena no tādām – daži likumi (vai to atsevišķas normas), lai cik labi un pareizi tie būtu uzrakstīti, praksē tomēr nedarbojas. Tas nozīmē, ka likumi netiek pildīti.
Tāpat novērojama likumu formāla piemērošana, kad tie tiek tulkoti vienīgi gramatiski – no valodnieciskā viedokļa, aizmirstot, ka pastāv vēl arī citas interpretācijas metodes. Likumu radītājiem un piemērotājiem vajadzētu arī noskaidrot tiesību normas jēgu, ņemot vērā apstākļus, uz kuriem tā pamatojas, kā tā sasaistās ar citām tiesību normām, vai mērķis, kas ar attiecīgo tiesību normu jāsasniedz, būs lietderīgs un taisnīgs. Nereti pats likumdevējs ir pieņēmis jauno regulējumu izolēti no pārējiem likumiem, kā arī nepārliecinoties, vai tā īstenošanai būs pietiekams valsts finansējums. Tāpēc valsts svētkos novēlēsim kļūt zinošākiem, bet zināšanas iegūt var tikai mācoties. Ceru, ka šī žurnāla publikācijas arī turpmāk palīdzēs labāk izprast likumus, tāpēc aicinu būt kopā ar Bilances Juridiskie Padomi  arī 2019. gadā!

Bilances Juridiskie Padomi NOVEMBRA numura saturu skatīt šeit.

ABONĒT žurnālu Bilances Juridiskie Padomi var šeit.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *